Španske separatistične stranke ostro proti monarhiji
Španske separatistične sile so v ponedeljek javno zavrnile špansko monarhijo.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
Separatistične stranke, predvsem iz Katalonije, Baskije in Galicije, so v ponedeljek v javnem manifestu izrazile nestrinjanje z obstojem španske monarhije, poroča portal Euractiv. To so kritizirale kot "anahronistično institucijo," ki jo je država podedovala po smrti diktatorja Francisca Franca leta 1975. Kralja Felipeja VI so v manifestu pozvale, naj preneha biti "varuh" parlamenta in španske demokracije.
Manifest so stranke in politične sile predstavile le eno uro pred ustanovno sejo štirinajstega parlamenta Kraljevine Španije. V parlamentarni dvorani je manifest prebral Gabriel Rufian, poslanec stranke Republikanska levica Katalonije (ERC). Separatistične stranke so nato v znak protesta parlamentarno dvorano zapustile, še preden je vanjo vkorakal kralj. Manifest je podpisalo pet strank.
Trenutna španska vlada v parlamentu nima večine. Za podporo se naslanja na omenjene separatistične stranke, predvsem na ERC. Prvo koalicijsko vlado v sodobni zgodovini Španije sicer sestavljajo levosredinski Socialisti ter levičarski Unidos Podemos.
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.