Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Solidarnost: Edini, ki so v zadnjih desetih letih aktivno skrbeli za objekt, so bili prav člani AKC Sokolc


M. M.
4. 10. 2016, 11.30
Posodobljeno
26. 10. 2016 · 11:13
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

triptih.jpg
I. V., arhiv DL
Slikarji brez meja: Sebastjan Šeremet, Igor Obradinovič in Nejc Smodiš ob zadnjem dobrodelnem triptihu leta 2014. (Foto: I. V., arhiv DL)

##IMAGE-3594435##

Na zaplete ob načrtovanem, a neuresničenem začetku prenove Sokolskega doma sta se danes odzvala Uroš Lubej in Nina Jakovljevič, občinska svetnika novomeške Solidarnosti.

V daljšem zapisu (v celoti je na voljo v priponki spodaj) sta spomnila na dosedanje delo skvoterjev v Narodnem domu, ki so v zadnjih letih poskrbeli, da se ta kulturni objekt državnega pomena ni podrl: »Njihovih delovnih akcij je bilo preveč, da bi jih vse našteval, omenim naj zgolj najpomembnejše: z akcijo, ki je trajala celo noč, so pred časom ob hudem neurju reševali objekt pred vdorom vode skozi streho. »Uporabniki« (očitno so precej več kot to – so dejanski skrbniki objekta!) so prav tako večkrat zakrpali nastajajoče luknje med strešniki, s čimer so preprečili gnitje tramov in propadanje notranjosti objekta. Stene v skoraj vseh prostorih, v hodnikih in na stopniščih so uporabniki na lastne stroške in z lastnim delom prebelili. V spodnjih prostorih so prebrusili in prelakirali parket, s čimer so tam omogočili javne dogodke. V drugih prostorih so namestili laminate. Vlažne stene so očistili, odstranili mokre omete in jih osušili. V veliki dvorani so prebelili visoko steno ter zgradili oder. Razbita stekla na številnih oknih so zaščitili z UV folijo. In tako dalje. Če ne bi članov AKC Sokolc, bi se Narodni dom dejansko lahko delno porušil (npr. ostrešje). Če ne bi bilo članov AKC Sokolc, bi morebitna celovita obnova občino stala veliko več, kot jo bo sedaj. Njihova stalna prisotnost in aktivno vzdrževanje objekta (s prostovoljnim delom in z lastnimi finančnimi vložki!) je omogočila, da je objekt obstal vsaj v stanju, v katerem ga je bilo mogoče uporabljati v zadnjem desetletju in ga bo mogoče uporabljati tudi v prihodnje.«

Trditev občine, da je ona tista, ki hoče obnovo, uporabniki pa tisti, ki to preprečujejo, je zato po mnenju Lubeja in Jakovljevičeve zelo zavajajoča. Oba sta tudi spomnila na prepočasne reakcije občine ob zadnjih napadih tako na Sokolski dom kot tamkajšnje ustvarjalce, saj so video nadzor vzpostavili šele po več kot šestih mesecih od sklepa občinskega sveta. MO Novo mesto sta zato pozvala, naj vzpostavi dialog s skupnostjo v dobrobit vseh.

Župan svetnikom o Narodnem domu po e-pošti

Včeraj pozno popoldne je župan Gregor Macedoni občinske svetnike in svetnice po elektronski pošti obvestil o dogajanju v Narodnem domu, na njegovo pisanje pa se je javno odzval tudi Borut Škerlj, občinski svetnik SMC. Spomnil je na –po njegovem- nezakonito delovanje župana pri odlokih o reorganiziranju Kulturnega centra Janeza Trdine, dodal, da mu je občina preprečila objavo članka v občinskem glasilu in med drugim zapisal: »G. župan, poglejte se v ogledalo. Dogajanje v Narodnem domu je, žal, samo ogledalo vaše/naše politike v Novem mestu. Soglašam s prenovo Narodnega doma, s predvideno obnovo strehe, osebno se ne strinjam s samovoljo, vendar pobude za aktivno podporo ne morem sprejeti do takrat, dokler ne dobim popolna zagotovila vas, g. župan, da boste ponovno sprejeli in spoštovali pravila odločanja na občinskem svetu po Zakonu o lokalni samoupravi in Statutu MO Novo mesto, pravočasno in v celoti pisno obrazlagali predloga aktov in dopustili svobodno objavljanje v Glasilu Novo mesto tudi ne najbolj všečne članke.«

Solidarnost: Dopis županu Gregorju Macedoniju o Sokolskem domu


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.