Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Predsednik združenja ravnateljev: »Priporočila NIJZ so bila v praksi neizvedljiva«


Štajerski Tednik
12. 7. 2020, 21.24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ministrstvo za izobraževanje intenzivno pripravlja različne modele izvedbe pouka v prihodnjem šolskem letu. Pripraviti se moramo namreč na to, da nas lahko doseže drugi val epidemije, čemur bo treba prilagoditi delo v šolah.

1594297524_gregor_pečan.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Katere dobre izkušnje bi bilo vredno upoštevati v prihodnosti, predvsem pa, na kakšne izzive so naleteli in jim morali biti kos med epidemijo ter kako bi bilo smiselno urediti pouk v novem šolskem letu, je povedal Gregor Pečan, predsednik združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol: »Ugotovili smo, da se nikakor ne moremo držati priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V ta priporočila smo ob koncu leta, potem ko smo po zaprtju šol in pouku na daljavo spet odprli vrata izobraževalnih hramov, sicer privolili, a le zato, ker je bilo pred nami samo še nekaj tednov šole. V praksi se je namreč izkazalo, da bomo težko sledili navodilom inštituta in jih tudi nismo mogli spoštovati. Ne v taki meri, kot se je od nas pričakovalo. Tako smo bili ves čas izpostavljeni možnosti, da nam izrečejo globe, kajti če bi nas obiskal inšpektor za zdravje, bi ugotovil, da smernic ne upoštevamo, ker jih ne moremo. Pa ne samo to. Tvegali smo celo kaj več, kazenske ovadbe, izpostavljeni smo bili možnosti, in še smo, odškodninskih civilnih tožb.«

Učitelji ne morejo biti pazniki

To bi se po Pečanovih besedah lahko zgodilo, če bi kdo začel dokazovati, da je zato, ker se v šoli niso držali ukrepov, ki jih je zapovedal NIJZ, prišlo do okužbe, zaradi katere je npr. umrla njegova babica. »Naj vnovič poudarim – ukrepov ni bilo mogoče upoštevati. Tudi če je v šoli samo polovica otrok, ne moremo ves čas zagotavljati medosebne razdalje meter in pol. Ne moremo zagotavljati, da se učenci na hodnikih ne bi srečevali, da ne bi komunicirali na nedovoljene načine (nedovoljene po smernicah NIJZ, op. p.), da se ne bi dotikali in tako naprej. Mi nimamo učiteljev za to, da bi na vsakih pet metrov stali kot pazniki in kontrolirali, kaj se dogaja. Šola je sistem, ki tako ne more funkcionirati. Na sestanku, kjer je tekla beseda prav o tem, in prisoten je bil tudi NIJZ, sem inštitut pozval, naj začne delati na drugačen način. Naj nam ne sugerirajo nekih številk, ki so za nas povsem neuporabne

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.