O Romih s predstavniki Ministrstva za šolstvo in šport

##IMAGE-2235737##
Na Občini Krško je danes potekal sestanek s predstavniki Ministrstva za šolstvo in šport, ki so se seznanili z nedavnimi incidenti v OŠ Leskovec in z odločitvijo prebivalcev Kerinovega Grma, da do priklopa elektrike ne bodo pošiljali svojih otrok v šolo. Pristojni so razpravljali o rešitvah in možnostih ukrepanja ter zaključili, da se morajo Romi vključevati v izobraževalne in zaposlitvene programe ter spoštovati zakonodajo.
Po besedah ravnatelja OŠ Leskovec pri Krškem Antona Bizjaka se je stanje normaliziralo, saj otroci v veliki večini ponovno obiskujejo pouk. Glede na nasilno ravnanje romskih otrok, ki se je zgodilo pred podpisom peticije, pa so v šoli uvedli tudi izredno dežurstvo, je pojasnil Bizjak. Situacija ostaja zaskrbljujoča, saj izsiljevanje z otroki ponovno kaže, da Romi ne spoštujejo pravil splošne družbe. Kot sporočajo z Občine Krško, so predstavniki z občine skupaj s predstavniki ministrstva delili enotno mnenje, da je z Romi potrebno ravnati kot z enakopravnimi državljani, za katere ne veljajo le pravice ampak tudi dolžnosti. Strinjali so se, da je potrebno njihov vrednosti sistem vsaj približati vrednotam civilne družbe in bili mnenja, da je izobraževanje tisti temelj, ki bi lahko skozi leta pripomogel k temu, da bodo romski otroci nekoč živeli bolje in drugače od svojih staršev.
Na omenjenem sestanku so se dogovorili, da Občina Krško pristopi k postavitvi večnamenskega objekta v naselju Kerinov Grm za potrebe predšolskega izobraževanja pa tudi vseživljenjskega učenja odraslih oseb. Ministrstvo za šolstvo in šport je projektu ponudilo finančno soudeležbo.
Korake k ureditvi stanja naj bi prispeval tudi zakon, ki govori o dodelitvi socialnih transferjev, s katerim naj bi bila vzpostavljena centralna evidenca socialnih pomoči, ki naj bi se po tem modelu v prihodnje funkcionalno in bolj pregledno razdelile.
Glede na zahteve prebivalcev Kerinovega Grma, da se elektrika priklopi po tretjem plačanem obroku, torej pred dokončnim izplačilom kupnine za zemljišče, pa na Občini Krško odgovarjajo, da so zahteve Romov neupravičene in v nasprotju s sklepom Občinskega sveta, sprejetega junija lani. Slednji določa, da je priključitev elektrike pogojena s pridobitvijo gradbenega dovoljenja, to pa z lastništvom, ki ga Romi pridobijo po plačilu celotne kupnine. Gre za pravno veljaven sistem, od katerega ne more odstopati nihče, zato si občina ne bo dovolila izsiljevati, sta poudarila župan Franci Bogovič in podžupanja Ana Nuša Somrak.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Podžupanja o romski problematiki