Nato bi lahko vojaško posredoval, če bi katerokoli članico kibernetsko napadli
Vojaško zavezništvo je že leta jasno dajalo vedeti, da bi resen kibernetski napad lahko sprožil klavzulo, vendar je bil tak scenarij doslej večinoma hipotetičen.

Kibernetski napad na državo članico Nata bi lahko sprožil 5. člen, klavzulo o kolektivni obrambi, je dejal predstavnik Nata. "Zaveznice tudi priznavajo, da bi se lahko vpliv znatnih zlonamernih kumulativnih kibernetskih dejavnosti v določenih okoliščinah štel za oborožen napad," je povedal uradnik.
"Ne bomo špekulirali o tem, kako resen bi moral biti kibernetski napad, da bi sprožili kolektivni odziv. Vsak odgovor bi lahko vključeval diplomatske in gospodarske sankcije, kibernetske ukrepe ali celo konvencionalne sile, odvisno od narave napada,'' je dodal.
Odločitev bodo sprejeli zavezniki
Ali je kibernetski napad dosegel dovolj visok prag, da sproži 5. člen, bi bila "politična odločitev, ki jo morajo sprejeti zaveznice v Natu," so dodali.
Predsednik odbora za obveščevalne službe ameriškega senata Mark Warner je dejal, da ni jasnih smernic o tem, kako naj se Nato odzval, če bi prišlo do takšnega napada.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se