Mahničev poziv po mnenju Mirovnega inštituta hujskanje k nasilju
Na Mirovnem inštitutu so ostro obsodili pozive poslanca SDS Žana Mahniča, ki je državljane prek družbenih omrežij pozval k včlanitvi v strelska društva in napovedal spremembo zakonodaje, ki bi olajšala posedovanje orožja in izključila kaznivost prekoračenega silobrana.

Na Mirovnem inštitutu so pozive k oboroževanju poslanca SDS Žana Mahniča k oboroževanju označili kot hujskanje k nasilnemu obračunavanju z določenimi skupinami prebivalstva. Menijo, da oboroževanje ne bo prineslo varnosti, ampak vodi v občutek ogroženosti, paranojo in nevarne reakcije.
Mahnič je danes prek omrežja X pozval k včlanitvi v strelska društva, saj da bi na ta način državljani lahko doma legalno posedovali orožje. V SDS pa bodo s spremembo zakonodaje poskrbeli, da prekoračen silobran ne bo več obstajal, je napovedal.
Poslanec se je s tem odzval na zapis poslanke SDS Anje Bah Žibert o torkovem protestnem shodu v Šentjerneju, kjer je množica zahtevala ukrepe za reševanje romskih vprašanj.
Na Mirovnem inštitutu so v izjavi za javnost pozive predstavnikov SDS označili za hujskanje k nasilnemu obračunavanju z določenimi skupinami prebivalstva. "Enkrat so to migranti, drugič politični nasprotniki, danes Romi. Ljudem sporočajo nič drugega kot: pripravite se, da boste lahko streljali - in mi bomo to legalizirali," so opozorili.
Dodali so, da tistih, ki takšne izjave zagovarjajo, ne zanima reševanje težav, temveč nabiranje političnih točk in poglabljanje konfliktov. "Oboroževanje prebivalstva ne bo prineslo večje varnosti. Nasprotno - vodi v občutek ogroženosti, paranojo in nevarne reakcije," so zapisali. Izpostavili so primer ZDA, kjer število kosov orožja presega število prebivalcev, hkrati pa je ta država ena od tistih z najvišjo stopnjo umorov med razvitimi državami, orožje je tam eden glavnih vzrokov smrti otrok, ljudi pa je strah pozvoniti pri sosedu, da jih ta ne bi ustrelil zaradi motenja posesti.
"Ni mogoče zanikati, da težave, povezane s kriminalom, v določenih okoljih obstajajo. A odgovarjati nanje z orožjem in sovraštvom ni rešitev," so zapisali.
Potrebujemo dosleden, pravičen in učinkovit pravni sistem, ki kazensko preganja vsakega storilca kaznivega dejanja - ne glede na njegovo politično ali etnično pripadnost. Potrebujemo odgovorne politike, ki bodo presekali krog nasilja z odpravo revščine, omogočanjem dostopa do kakovostnega izobraževanja in zdravstvenega varstva ter izboljšanjem bivalnih razmer, so poudarili.
"Pozivamo vse, ki jim je mar za demokracijo in mirno sobivanje, naj jasno zavrnejo sovražno retoriko - ne zaradi politične korektnosti, ampak zaradi temeljne človečnosti," so še zapisali na Mirovnem inštitutu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se