Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Glasovanje na referendumu se je ob 19. uri zaključilo.

Čas branja 1 min.

Mineva leto dni od začetka upora na vzhodu Ukrajine


STA
6. 4. 2015, 08.55
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Proruski separatisti so 6. aprila lani zasedli vladna poslopja v več mestih na vzhodu Ukrajine, s čimer se je začela krvava državljanska vojna. V letu dni je konflikt zahteval več kot 6000 življenj, kljub februarskemu sporazumu iz Minska pa na območju še ni miru, temveč le krhko premirje, težke so tudi gospodarske razmere.

proruski upornik rusija ukrajina vojak kriza
Reuters
Zahod in Ukrajina trdita, da Rusija redno pošilja vojake in opremo na vzhod Ukrajine.

Po uporu na vzhodu Ukrajine je tedanji začasni ukrajinski predsednik Oleksander Turčinov 15. aprila lani napovedal začetek protiteroristične operacije proti proruskim separatistom, ki pa je kmalu zastala. Dva dni zatem so bili v spopadih za oporišče v Mariupolu ubiti trije ljudje, ki veljajo za prve žrtve konflikta na vzhodu Ukrajine.

Vojna izčrpavanja med Kijevom in separatisti je doslej kljub dvema mirovnima dogovoroma iz Minska zahtevala že več kot 6000 smrtnih žrtev in pognala z doma na tisoče beguncev.

Po drugem, februarskem dogovoru iz Minska, je na vzhodu Ukrajine nekoliko mirneje, a popolnega premirja, ki je ena od najpomembnejših točk sporazuma, še ni. Konflikt je, med drugim zaradi ekonomske blokade Kijeva, močno prizadel tudi gospodarstvo v samooklicanih republikah Doneck in Lugansk.

Zaradi konflikta v Ukrajini so se odnosi med Zahodom in Rusijo močno ohladili in padli na najnižjo raven po koncu hladne vojne. Kljub Minsku 2 odnosi med Rusijo in Zahodom ostajajo zamrznjeni, saj med stranema ni zaupanja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.