Kučan: Brez pravne države ne more biti demokratične države






Ob dnevu državnosti in 22. obletnici samostojnosti Slovenije je trebanjsko območno združenje veteranov vojne za Slovenijo danes organiziralo slovesnost v spominskem parku na Medvedjeku. Tokratni slavnostni govornik je bil Milan Kučan, predsednik predsedstva RS v času osamosvojitve, ki je najprej spomnil na dogodke v letu 1991, v nadaljevanju pa pokomentiral aktualne razmere.
Izpostavil je, da smo Slovenci uspešni v kritičnih obdobjih, če prevlada spoznanje, da je treba strniti sile naroda za skupen nastop. »Ne gre za enotnost, kajti v družbi svobodno mislečih ljudi te ni mogoče doseči in je sklicevanje nanjo dostikrat zgolj pretveza za prikrivanje neenotnosti. Gre za združevanje narodovih moči prek odprtega dialoga, ustvarjalnega vrenja, v katerem dobijo pravo mesto ideje, znanje, delavnost, čut za javno in skupno. Največjo odgovornost za ustvarjanje takih pogojev nosijo tisti, ki jim je zaupano upravljanje z državo. Bodisi v vladi bodisi v opoziciji.«
Omenil je še, da družbene pravičnosti mimo prava ni: »Če politika ustavni red, zakone in ustanove države, še posebej sodišča, ki so prva poklicana skrbeti za pravnost in pravičnost, razume kot oviro za svoj politični uspeh, je to neodgovorna in nedržavotvorna politika. Še posebej če sodiščem grozi, jih žali in zaničuje, jim očita političnost pri odločanju, pri tem pa so njeni očitki sami po sebi orodje političnega podrejanja sodišč. Take politike ne vodi misel o krepitvi države, pač pa misel o svoji krepitvi na račun države. Brez pravne države ne more biti ne socialne države ne uspešnega gospodarstva, ne odpiranja v svet ne pravične porazdelitve narodovega bogastva. Ne more biti svobodnega posameznika ne demokratične države.«
V svojem nagovoru je spomnil še na mednarodni položaj Slovenije in na izgubljanje njenega ugleda: »Pogosto je rezultat samopromocije posameznikov, ki svoje kritične vsevednosti niso pripravljeni vpeti v tvoren dialog strokovnjakov pri iskanju dobrih rešitev. Je pa tudi rezultat poskusov internacionalizacije domačih političnih obračunavanj in vpletanja okolij, ki ne poznajo slovenskih razmer in je v njih lahko manipulirati, vse v funkciji lastnega samopoveličevanja in opravičevanja zmotnih odločitev. Ne glede na motive tistih, ki to počnejo, želim poudariti, da gre za pomanjkanje odgovornosti do države na sploh.«
Kučan meni, da si ugled lahko povrnemo le sami, storiti bomo morali več kot drugi, kajti mali narodi se v razmerju do velikih lahko uveljavijo le s svojim razmišljanje in razumevanjem sveta: »Temelj naše identitete ni le kultura, ampak tudi močna ekonomska podstat državne suverenosti in potreben je napor, da se najde produktivno razmerje med nujnostjo odpiranja navzven in potrebo po varovanju svoje identitete. Splošnih odgovorov ni. Vsak mora priti do njih sam, predvsem pa se velja dodobra uveljaviti in poiskati partnerje v neposredni soseščini. To je v EU zdaj ob Italiji, Avstriji in Madžarski tudi Hrvaška.«
Zbrane sta nagovorila tudi predsednik trebanjskega območnega združenja Miro Resnik in tamkajšnji podžupan Silvester Prpar. Na slovesnosti so podelili 10 priznanj obrambnega ministrstva Spominski znak "Tajna skladišča 1990-1991".
Kot smo poročali že včeraj, so člani Pokrajinskega združenja za vrednote osamosvojitve Dolenjske in Bele krajine bojkotirali prireditev, ker je bil govornik Kučan, na Medvedjek so prišli dve uri prej. Takrat je bila tam trebanjska podžupanja Nada Pepelnak, ki jo je omenjeno združenje povabilo, šopek pa je k spomeniku položila delegacija občinske NSi. Čemu občinski odbor SDS letos ni položil venca k spomeniku, smo vprašali Pepelnakovo, ki je pojasnila:
"Mi nismo dobili vabila na slovesnost in glede na nastalo situacijo smo se odločili, da se ne bomo vključevali kot stranka. Tokrat smo se distancirali."
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se