Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ko bivši poslanec ostane brez službe


Boris Blaić
30. 11. 2014, 16.00
Posodobljeno
05. 12. 2014 · 13:22
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

brunskole.jpg
arhiv DL
Renati Brunskole se obeta služba v RKS. (Foto: arhiv DL)
vizjak2.jpg
arhiv DL
Andrej Vizjak si je že našel novo zaposlitev. (Foto: arhiv DL)
grill.jpg
arhiv DL
Ivan Grill pravi, da mu je politični pedigre prej ovira kot prednost. (Foto: arhiv DL)
ostermanova.jpg
arhiv DL
Aleksandra Osterman je imela pred vstopom v DZ podjetje za posredovanje nepremičnin. (Foto: arhiv DL)

Zadnje državnozborske volitve so precej premešale sestavo slovenskega parlamenta. Precej poslancev se je moralo od stolčkov posloviti, med njimi so tudi štirje, ki prihajajo z našega območja.

Brežičan Andrej Vizjak in Novomeščan Ivan Grill sta bila člana poslanske skupine SDS, Metličanka Renata Brunskole in Kočevka Aleksandra Osterman (v državni zbor je prišla spomladi 2013, ko je Roman Jakič postal minister za obrambo) pa PS. Vsi štirje so po koncu mandata zaprosili za nadomestilo poslanske plače, ki znaša 80 odst. zadnje poslanske plače.

Najmanj časa je nadomestilo prejemal Andrej Vizjak, ki se je 15. septembra za nedoločen čas zaposlil v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi, ki je od letošnjega julija del posavskega energetskega stebra Gen energija. Vizjak je postal vodja službe za razvoj investicij, kjer je med drugim zadolžen tudi za hidroelektrarno Mokrice, za njeno umeščanje v prostor ter stike z lokalnim okoljem, pristojnim ministrstvom in sosednjo Hrvaško, saj bo elektrarna zgrajena praktično na državni meji.

Kot je ob nastopu nove službe povedal Vizjak, ki je bil pred leti tudi minister za gospodarstvo, nato pa še minister za delo, družino in socialne zadeve, se je za delovno mesto prijavil na razpis. Kakšno plačo prejema, uradno ni znano, a ker individualne pogodbe o zaposlitvi nima, so mediji poročali, da bi morala v skladu s kolektivno pogodbo njegova bruto plača znašati okoli 4.000 evrov.

Če bo šlo vse po načrtih, bo tudi Renata Brunskole nadomestilo poslanske plače prejemala le še kak mesec. Nekdanjo podpredsednico državnega zbora je glavni odbor Rdečega križa Slovenije namreč soglasno podprl za kandidatko za novo generalno sekretarko Rdečega križa. Na razpis je prispelo 13 prijav, pet kandidatov pa se je uvrstilo v ožji izbor. Do imenovanja jo zdaj loči le še glasovanje na zboru članov, ki bo 15. decembra. Mandat generalnega sekretarja RKS traja štiri leta.

Politični pedigre ovira?

Manj sreče pri iskanju nove zaposlitve pa imata Ivan Grill in Aleksandra Osterman. Oba sta bila pred vstopom v državni zbor podjetnika, a sta morala zaradi nezdružljivosti poslanske funkcije in opravljanja pridobitne dejavnosti zadnjo opustiti.

Ivan Grill je bil poslanec tri zaporedne mandate, zato mu nadomestilo poslanske plače pripada še do avgusta 2015. »Intenzivno si iščem službo, razmišljam pa tudi znova o podjetništvu. Preden sem postal poslanec, sva imela z ženo podjetje, kjer sem bil direktor. Pred tem sem delal v Telekomu, kot podjetnik pa sem se ukvarjal s prodajo računalniške opreme ter informacijskih storitev in sistemov. V letih, ki sem jih prebil v državnem zboru, se je na tem področju ogromno spremenilo, napredek je bil nezadržen, in razmišljam, da bi se lotil česa drugega,« pravi elektroinženir in univerzitetno diplomirani ekonomist.

Pri iskanju službe mu politični pedigre do zdaj ni koristil. »Etiketa nekdanjega politika je prej oteževalna okoliščina pri iskanju dela. Nekateri delodajalci so mi to tudi odkrito povedali, saj se bojijo, da bodo kljub mojim strokovnim referencam deležni očitkov. Sicer pa ponudb za delo ni ravno veliko, ovira pa so tudi moja leta.«

V politiko ga za zdaj ne vleče. »Nekateri so me sicer nagovarjali, da bi kandidiral za župana, a sem se odločil za umik. Ne bom rekel, da za vedno, saj poznate tiso o zarečenem kruhu, a za zdaj je tako.«

Da vrnitev med navadne smrtnike ni preprosta, opaža tudi Aleksandra Osterman. Pred vstopom v državni zbor je imela v Kočevju podjetje za posredovanje nepremičnin. »Delo sem doslej iskala v gospodarstvu in pri iskanju službe mi to, da sem bila poslanka, zagotovo ni pomagalo. Mogoče bi bilo drugače, če bi iskala službo v javnem sektorju ali če bi bila članica stranke, ki je v koaliciji ali ima kak drugačen vpliv,« pravi nekdanja poslanka PS, po izobrazbi sicer ekonomistka.

Nadomestilo poslanske plače ji pripada do februarja prihodnje leto, želi pa si nazaj v podjetništvo. »Na kočevskem koncu je področje nepremičnin v slabem položaju, zato iščem še nekaj dodatnega. Ni pa lahko, saj kot podjetnik, ki postane poslanec, izgubiš vse, kar si do tedaj zgradil.«

Nekdanji poslanci lahko nadomestilo prejemajo še pol leta po koncu mandata, če pa so bili poslanci več mandatov, pa jim za vsakega pripada še tri mesece nadomestila, a skupaj največ eno leto.

Članek je bil objavljen v aktualni, 48. številki Dolenjskega lista z dne 27. november 2014.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.