Jutri vnovič na delavske proteste, tokrat vseevropske

##IMAGE-2110492##
Na vseevropskih delavskih demonstracijah, ki bodo jutri v Ljubljani, se bo po napovedih organizatorjev, Evropske konfederacije sindikatov (ETUC), zbralo okoli 30.000 članov 54 sindikalnih organizacij iz 29 evropskih držav. Predstavnike Ecofina želijo opozoriti na večanje razlike med plačami in dobički ter na padanje kupne moči delavcev. Po podatkih Zveze svobodnih sindikatov Slovenije- območne organizacije Dolenjske in Bele krajine se bo jutrišnjih protestov udeležilo okoli 200 oz. trije avtobusi delavcev s tega območja. Iz Posavja bo jutri v Ljubljano odpeljal le en avtobus s protestniki, in sicer ob 11. uri iz Brežic proti Krškemu in Sevnici, nekaj delavcev pa ga bo počakalo v Trebnjem. Manjše število iz posavskega sindikata se jih je odločilo, da se bodo na protest odpeljali z osebnimi vozili, a kljub vsemu bo skupna udeležba protestnikov iz te regije skromna.
Množične demonstracije sovpadajo z neformalnim zasedanjem Sveta EU za ekonomske in finančne zadeve (Ecofin), ki poteka danes in jutri na Brdu pri Kranju. "Finančnim ministrom in guvernerjem centralnih bank želimo poslati močno sporočilo," je na današnji novinarski konferenci dejal generalni sekretar ETUC John Monks, in sicer da kupna moč delavcev s povprečnimi in podpovprečnimi plačami v večini članic EU ali ostaja enaka ali se znižuje, da se delež plač v BDP znižuje, delež dobička pa zvišuje, ter da se močno povečuje razlika med najnižjimi in najvišjimi plačami.
Predstavniki ETUC bodo tako jutri ob 11. uri predsedniku slovenske vlade in predsedujočemu EU Janezu Janši izročili svoje zahteve. ETUC, ki združuje več kot 60 milijonov delavcev, zahteva dvig realnih plač in kupne moči, enako plačilo za moške in ženske, dostojne minimalne plače, ki bi preprečevale revščino, močnejše kolektivno dogovarjanje, tudi na vseevropski ravni, da se konča socialni damping, pravične plače za javni sektor, za začasne in mobilne delavce, več možnosti za vseživljenjsko učenje in omejitev zaslužka vodilnih z najvišjimi plačami.
Na protestih organizatorji pričakujejo okoli 30.000 članov 54 sindikalnih organizacij iz 29 evropskih držav, od tega iz 23 članic EU ter iz Švice, Hrvaške, Srbije, Rusije, Ukrajine in Makedonije. Protestniki se bodo do 14. ure zbrali na Dunajski cesti pri Gospodarskem razstavišču, nato pa krenili do Kongresnega trga, kjer bodo od 15. ure govori sindikalnih predstavnikov.
Po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki je soorganizator demonstracij, Dušana Semoliča od lastnikov kapitala, delodajalcev zahtevajo, da del visokih dobičkov preusmerijo v plače. Visoki dobički sami po sebi ne zagotavljajo novih delovnih mest, ampak gredo "prepogosto v špekulativne namene, prevzeme". "Delavske plače uničujejo inflacija, dobički in visoke plače managerjev," je dejal Semolič in dodal, da obsojajo nepripravljenost delodajalcev, da bi se v kolektivnih pogodbah dogovorili za dvig delavskih plač za stopnjo inflacije in del produktivnosti. "Glavna vrednota v tej družbi ne sme biti doseganje visokih dobičkov in konkurenčnosti, pri tem pa se pozablja na veliko večino ljudi, ki ima pravico živeti bolje," še pravi Semolič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se