Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Hrvaška čaka na uradno obvestilo Slovenije o grobišču pri Cerkljah


STA
8. 10. 2013, 17.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

srhljiva_dediscina_na_dobovskem_polju.jpg
M. L./arhiv DL
Ilustrativna slika (Foto: M. L./arhiv DL)

##IMAGE-2289563##

Hrvaško ministrstvo za veterane ni dobilo uradnega obvestila slovenske strani o povojnem grobišču v Cerkljah ob Krki, kjer so pred kratkim našli posmrtne ostanke približno 150 oseb, so za STA povedali na sedežu hrvaškega ministrstva. Kot so dodali, lahko ukrepajo samo na podlagi meddržavnega sporazuma o urejanju vojnih grobišč.

Kot so še spomnili, sta vladi Hrvaške in Slovenije leta 2009 podpisali sporazum o urejanju vojnih grobišč. V dokumentu sta določili postopke obeh držav v primerih, ko bodo razkrita množična grobišča iz druge svetovne vojne in po njej. Pri Cerkljah naj bi bili večinoma posmrtni ostanki nekdanjih pripadnikov hrvaških ustaških in domobranskih enot.

"Ministrstvo za veterane in njegova uprava za ujete in pogrešane osebe sta s hrvaške strani pristojni za izvajanje meddržavnega sporazuma. Ko dobimo uradno obvestilo slovenske strani o novem grobišču, bomo sprožili postopek v skladu s sporazumom in v dogovoru s pristojnim telesom v Sloveniji," so odgovorili na vprašanje, kaj mislijo storiti s posmrtnimi ostanki, najdenimi pri letališču v Cerkljah ob Krki.

Slovenski preiskovalci se po odkritju grobišča glede na možnosti odkritja storilca niso odločili za izvedbo sodno odrejenega izkopa trupel, zato je nadaljnje urejanje grobišča, sondiranje in prekop posmrtnih ostankov v pristojnosti ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Predsednik vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman je ob primeru grobišča v Cerkljah izjavil, da bi od Hrvaške pričakovali, "da bo končno opredelila svojo strategijo, kaj bo počela s svojimi grobovi". Ocenil je, da bi prav na tem primeru lahko stekli bilateralni pogovori za udejanjenje sporazuma o vojnih grobiščih.

Na pristojnem hrvaškem ministrstvu niso želeli potrditi, ali so v stikih s slovenskimi kolegi glede organizacije dvostranskega srečanja, na katerem bi se pogovarjali o izvajanju sporazuma. Ponovili so, da pričakujejo pobudo s slovenske strani.

Kot so dodali, so 1. januarja letos uveljavili zakon o preiskavah, urejanju in vzdrževanju vojaških grobišč in povojnega obdobja, ki določa postopke z ostanki žrtev, ki so jih iz teh časov našli na ozemlju Hrvaške.

Zakon predvideva več možnosti za ravnanje s posmrtnimi ostanki, od preskrbe na kraju dogodka do premestitve na civilna in vojaška grobišča ali druge ustrezne lokacije. "Zato za vsako lokacijo, ki jo obdelujemo, poskušamo poiskati najprimernejšo rešitev," so dejali.

"V primerih, ko odkrijemo posmrtne ostanke, za katere je možno ugotoviti pripadnost tujim oboroženim silam ali da so tuji državljani, smo dolžni o tem obvestiti njihovo matično državo ter v dogovoru z njo urediti vprašanje preskrbe posmrtnih ostankov na podlagi mednarodnih sporazumov", so še dodali.

Na Hrvaškem 21. oktobra poteče dvomesečni razpis za izbiro likovne rešitve posebnega spominskega znaka, ki ga bodo postavili na vse lokacije, kjer bodo pokopani posmrtni ostanki žrtev iz časov druge svetovne vojne in povojnega obdobja.

Hrvati so najštevilnejše žrtve v slovenskih grobiščih, kot so Krakovski gozd, Huda Jama, Kočevski rog, Tezno in veriga grobišč vzdolž poti od Pliberka do Hrvaške. Gre za posmrtne ostanke več deset tisoč ljudi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.