Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Enaki pogoji za vse?! Žal, ne. Ministrska ekipa naj obišče tudi šole na podeželju!


Mojca Vtič
19. 10. 2020, 21.57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Še v začetku minulega tedna je šolska ministrica Simona Kustec dejala, da je delež okuženih na področju vzgoje in izobraževanja 0,06-odstoten in da je posledično v karanteni 0,9 odstotka zaposlenih in otrok. A vlada je rokohitrsko sklenila, da uveljavi šolanje na daljavo za vse učence od 6. do 9. razreda. Ta ukrep je tako povozil 100 strani priporočil šolskega ministrstva, ki je predvidelo še podmodel, ki omogoča šolanje na daljavo za določene šole.

1603119545_mv-otroci01.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

In čeprav so se šole pripravljale na izobraževanje na daljavo, se jim tako nenadna in splošna odločitev ne zdi nepričakovana, ampak nenavadna. Še posebej ob prebranih priporočilih ministrstva, kjer obstaja še podmodel BC2-OŠ, ki pravi, da se učenci posamezne šole izobražujejo na daljavo. Tako pa bo sedaj izobraževanje na daljavo potekalo tudi tam, kjer okužb pravzaprav ni in lahko tudi zaradi majhnosti šol izvajajo prav vse potrebne ukrepe. Ena izmed tovrstnih šol je zagotovo OŠ Podlehnik. »Imamo odlične pogoje za delo, to pomeni: imamo velike razrede, število otrok je manjše in temu primerno šola zlahka dosega predpisane standarde. Ne le, da jih dosegamo, v večini primerov jih celo občutno presegamo, saj je povprečno število otrok pri nas glede na posamezni razred 14. Skupaj imajo na razpolago v povprečju 64 m2 velike učilnice. Pogoji so pri nas torej v večini zlahka doseženi,« je realno sliko v manjših podeželskih šolah predstavil ravnatelj Dejan Kopold.

V OŠ Podlehnik iščejo rešitev za osem otrok

Same odločitve vlade pa ni želel komentirati, meni zgolj, da bi lahko vlada ravnala selektivno glede na okuženost v posamezni regiji ali lokalni skupnosti, na drugi strani pa razume odločitev ministrstva in vlade RS, ki s to odločitvijo vse šole obravnava enako. Sicer pa zagotavlja, da je njihova šola na šolanje na daljavo odlično pripravljena. »Nabavili smo opremo za zaposlene, strokovno smo se usposabljali, imamo vpeljan enotni pristop za izobraževanje na daljavo. To pomeni, da imamo dogovorjen kanal za videokonference, spletne učilnice ... Vse to je dorečeno in tudi preizkušeno v šoli. Tako je sam prehod na izvajanje pouka na daljavo za nas pričakovan in je pripravljen tudi v skladu s priporočili, ki smo jih vse osnovne šole prejele že sredi avgusta 2020,« je pojasnil. Ob tem pa priznal, da bo največja ovira pri izvajanju zastavljenega šibka internetna povezava.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.