Ameriški katoliški škofje s tožbo nad Trumpovo administracijo
Ameriška škofovska konferenca je vložila tožbo proti administraciji predsednika Donalda Trumpa zaradi prekinitve financiranja programa za pomoč pri namestitvah beguncev. To je ena od skoraj 100 doslej vloženih tožb proti ukrepom Trumpove administracije.

Katoliški škofje tožijo vlado, ker je prekinila financiranje programa pomoči pri namestitvah beguncev v Združenih državah Amerike, po katerem je katoliška cerkev od vlade letno dobila 65 milijonov dolarjev (62 milijonov evrov). Program je bil ustavljen štiri dni po zaprisegi Donalda Trumpa.
Škofovska konferenca je sporočila, da je prekinitev financiranja ogrozila 6700 beguncev, ki jim pri privajanju na življenje v ZDA pomaga katoliška cerkev. Zaradi izpada sredstev so morali tudi odpustiti 50 zaposlenih.
»Katoliška cerkev si vedno prizadeva za skupno dobro vseh in spodbuja človeško dostojanstvo, zlasti najranljivejših med nami,« je po poročanju televizijske mreže CNN dejal predsednik ameriške škofovske konference, nadškof Timothy Broglio. Po njegovih besedah začasna ukinitev financiranja Cerkvi to preprečuje.

Škofovska konferenca si prizadeva ohraniti program, vendar finančno ni vzdržen, je dejal Broglio. Dodal je, da si prizadeva, da bi ameriška vlada izpolnila svoje moralne in pravne obveznosti.
Zato škofje želijo, da sodišče vladi ukaže povrnitev financiranja, ker da je prekinitev prekršila zakon o administrativnih postopkih in spodkopava načelo delitve oblasti v ZDA, je poročala televizija ABC.
Brez finančnih sredstev ostale tudi druge organizacije za pomoč beguncem
Škofovska konferenca je ena od okoli desetih ameriških organizacij, večinoma verskih, ki skrbijo za begunce in ki so se znašle v težavah, potem ko so 24. januarja prejele pismo ameriškega zunanjega ministrstva, v katerem jih je obvestilo o takojšnji prekinitvi financiranja, dokler ne bo opravljen pregled programov tuje pomoči.
Škofje v tožbi, ki so jo v imenu konference vložili na okrožnem sodišču Združenih držav Amerike za okrožje Columbia, navaja da program ponovne naselitve ni tuja pomoč. Gre za ameriški program za pomoč beguncem, ki so v ZDA prispeli zakonito, pri izpolnjevanju začetnih potreb, kot sta nastanitev in zaposlitev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se