© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Danes o pokrajinah na posvetovalnem referendumu


dolenjski-list
22. 6. 2008, 00.00
Posodobljeno
08. 07. 2008 · 02:29
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ob 7. uri se bo odprlo 3800 volišč po državi, volivke in volivce pa se bodo na posvetovalnem referendumu o ustanovitvi pokrajin opredeljevali, ali želijo živeti v eni izmed 13 predvidenih pokrajin.

Posvetovalni referendum o ustanovitvi pokrajin bo potekal na območju celotne države, in sicer na 13 referendumskih območjih. Gre za območja predvidenih pokrajin, njihovi prebivalci pa se bodo izrekali, ali se strinjajo z njihovo ustanovitvijo, na nekaterih območjih pa bodo volivke in volivce še povprašali, kako naj se pokrajina imenuje.

Predlagane pokrajine so Celjska, Dolenjsko-belokranjska, Gorenjska, Goriška (Severnoprimorska), Koroška, Osrednjeslovenska, Posavska, Pomurska (Prekmursko-prleška), Obalno-kraška (Južnoprimorska), Vzhodnoštajerska (Ptujsko-ormoška), Savinjsko-šaleška, Mariborska (Osrednještajerska) ter Mestna občina Ljubljana kot posebna pokrajina.

Volivci sicer na referendumu glasujejo tako, da na glasovnici obkrožijo besedo za ali proti. Kadar se na referendumskem območju odloča o več referendumskih vprašanjih, se o vsakem vprašanju glasuje s posebno glasovnico. Tako bodo denimo na območjih, kjer glasujejo tudi o imenu pokrajine, volivci prejeli po tri glasovnice. Veljavne bodo sicer vse glasovnice, na katerih bo volja volivca jasno razvidna.

Izidi posvetovalnega referenduma se bodo ugotavljali na ravni občin, referendumskih območij in države. Državna volilna komisija bo uradne izide glasovanja predvidoma ugotovila 8. julija. Danes pa bo DVK na spletnih straneh objavljala podatke o volilni udeležbi, po 19. uri pa tudi referendumske izide, in sicer na ravni občin in referendumskih območij.

Do zaprtja volišč ob 19. uri sicer velja volilni molk. Posamezniki, ki v tem času zaznajo kršitve molka, to lahko sporočijo dežurni službi ministrstva za notranje zadeve. Do 7. ure zjutraj se lahko domnevne kršitve volilnega molka sporočijo operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave, in sicer na številko 080 12 00. Med 7. in 19. uro pa je kršitve mogoče prijaviti dežurni službi direktorata za upravne notranje zadeve na notranjem ministrstvu na telefonsko številko 080 21 13.

Na dan glasovanja bo pri direktoratu za upravne notranje zadeve od 7. do 19. ure organizirana tudi dežurna služba za strokovno pomoč v zvezi z glasovanjem, vpisi v volilne imenike in izdajo potrdil iz evidence volilne pravice. Delovala bo na telefonskih številkah 01/428 48 15 in 01/428 45 76.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.