Bo spodkopani Vzhod zrušil Evropsko unijo?
Ruski predsednik Vladimir Putin na vzhodu Evrope uživa vedno več podpore.

Več kot 25 let po padcu železne zavese se srca Vzhodne Evrope ogrevajo za Rusijo. Še posebej v dveh državah.
V Bolgariji in Moldaviji so pred kratkim izvolili dva Rusiji naklonjena voditelja. V Bolgariji, ki se je Evropski uniji pridružila leta 2007, je predsednik postal Rumen Radev, v Moldaviji pa so izvolili Igorja Dodona. Oba sta svoji kampanji gradila na toplejših odnosih z Rusijo Vladimirja Putina.
Sanje o boljših časih
Bolgarija je Rusiji že tradicionalno naklonjena, zato je bolj presenetljiva situacija v Moldaviji – sploh glede na to, da se je leta 1992 zapletla v vojno z Rusijo, potem ko je Pridnjestrska republika po razpadu Sovjetske zveze ob podpori Rusije razglasila neodvisnost. Kakorkoli že, vse zamere so očitno pozabljene. Moldavcem, nezadovoljnim s pokvarjeno in razdeljeno Zahodu naklonjeno vlado, se toži po dobrih starih sovjetskih časih. Revščina in stagnirajoče gospodarstvo sta namreč upanje o boljši (evropski) prihodnosti zatrla v kali.
Svoje je naredila tudi ruska prisvojitev Krima leta 2014. Sankcije Evropske unije so namreč prizadele številne vzhodnoevropske države. Avstrijski mediji zato poročajo, da bi se lahko 'brexit' zgodil še v kateri od držav članic, vzhod Evrope pa menda že razmišlja, če se ne bi bilo bolj smotrno povezati z Rusijo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se