Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Uvod srečanje Putin - Trump
Čas branja 2 min.

Podrobnosti spornega 100-dnevnega mirovnega načrta za Ukrajino


R.T.
29. 1. 2025, 16.33
Posodobljeno
16:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Ameriški predsednik Donald Trump je med svojo kampanjo večkrat dejal, da lahko konča vojno v Ukrajini v 24 urah. Realnost je bolj kompleksna. V zadnjih dneh pa se govori o 100-dnevnem načrtu za mir v Ukrajini.

donald trump, vladimir putin.jpg
Profimedia
Donald Trump in Vladimir Putin na srečanju v Hamburgu leta 2017. Kdaj se bosta znova slišala?

V Trumpovi ekipi naj bi pripravili načrt za konec vojne v Ukrajini in ga poslali nekaterim evropskim državam, te pa ukrajinskim oblastem. Kot posrednik pri pogajanjih bi lahko ključno vlogo odigral turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.

Vse naj bi se začelo s telefonskim pogovorom med Trumpom in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. To naj bi se zgodilo že kmalu, v začetku februarja. Če bi bilo tipanje uspešno, bi se pogajanja nadaljevala oz. šele resno začela. Februarja ali marca bi prišlo do srečanja med Trumpom, ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in Putinom. Sestali bi se vsi trije ali ločeno, Trump s Putinom in nato še z Zelenskim, nazadnje še Putin in Zelenski. Če bi šlo vse po najboljši poti, bi 20. aprila razglasili prekinitev ognja in umik ukrajinske vojske iz ruske regije Kursk.

Dokler bodo pogajanja v teku in bodo še potekali boji, Trump ne bo blokiral pošiljanja pomoči Ukrajini, poročajo pri ukrajinskem spletnem portalu Strana, kjer so prvi poročali o tem domnevnem načrtu.

Konec aprila bi sledila mednarodna mirovna konferenca, na kateri bo formalizirali mirovni sporazum med Ukrajino in Rusijo. Sledila bi izmenjava ujetnikovi in do 9. maja bi razglasili konec vojne.  Glede na načrt naj bi v zadnji fazi konec avgusta v Ukrajini izvedli predsedniške volitve, konec oktobra pa še parlamentarne.

Kaj kdo pridobi?

Ukrajina bi se morala odpovedati načrtu, da postane članica Nata, bi pa lahko do leta 2030 postala del Evropske unije. Razglasiti bi morala nevtralnost, lahko pa bi prejemala vojaško pomoč ZDA. Zelo sporno bi bilo določilo, da bi se morala Ukrajina odreči političnim in vojaškim ambicijam za povrnitev ozemlja, ki ga na vzhodu Ukrajine zaseda Rusija. Priznati bi morala tudi rusko oblast na teh območjih, ki obsegajo skoraj 20 odstotkov Ukrajine.

donald trump, volodimir zelenski.jpg
Profimedia
Zelenski pravi, da bi lahko Trump vojno v Ukrajini končal, vendar lahko to doseže le, če bo v pogovore vključena tudi Ukrajina.

V tem domnevnem načrtu je tudi omenjen predlog o odpravi nekaterih sankcij proti Rusiji. Postopno, v treh letih, bi lahko odpravilii omejitve pri uvozu ruskih energentov v EU, zanje uvedli posebne dajatve, sredstva pa bi šla za obnovo Ukrajine.

Vodja kabineta ukrajinskega predsednika Andrij Jermak je sporočil, da niso seznanjeni s 100-dnevnim mirovnim načrtom, takšen kot se je pojavil v nekaterih medijih pa je nelegitimen in za Ukrajino povsem nesprejemljiv. Jermak meni, da so ga v medije najverjetneje podtaknili Rusi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.