7.450 evrov za en sam hektar (zasebnega) namakalnega zemljišča
Kljub nenehnemu ponavljanju o nujnosti zmanjšanja in skrajšanja upravnih postopkov je pridobivanje dokumentacije za postavitev domačega namakalnega sistema še zmeraj prezapleteno, predolgo in tudi predrago, tako da večina obupa že na začetku.

"Manjši sistemi ne posegajo tako agresivno v okolje, zato so lahko dobra priložnost za zasebnika,« pravi Marko Černe, ptujski svetovalec za namakanje.
A tudi zasebnika čaka pri pridobivanju vseh soglasij neskončna birokratska kalvarija. Ker lahko z namakanjem vpliva na okolico, z izgradnjo namakalnega sistema pa tudi posega v prostor, se mora predhodno informirati, ali je namakanje na njegovih zemljiških parcelah sploh dopustno. Zato na občini naroči lokacijsko informacijo, iz katere so razvidni namenska raba parcele, območja varovanj in omejitev, dopustne gradnje in podobno. Odločiti se mora tudi za primeren vodni vir, ki mu bo zagotavljal dovolj vode celo v najbolj vročih dneh. To so lahko reke, potoki, jezera, vodnjaki, vrtine, deževnica ali voda iz javnega vodovoda. Pri tem mora upoštevati še konfiguracijo terena, oddaljenost kmetijskih zemljišč od mesta odvzema vode in vrste pridelkov, ki jih namerava namakati.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se