Vsak 14. Slovenec ima doma vsaj en kos registriranega orožja
V povprečju ima vsak 14. Slovenec ali Slovenka doma en kos registriranega orožja, saj je bilo konec leta 2018 v Sloveniji registriranih 142.816 kosov orožja. A pravo vprašanje je, koliko je na območju Slovenije nelegalnega orožja. V letu 2018 so zgolj policisti PU Maribor zasegli 297 kosov orožja, v letu 2019 pa 181 kosov. Ob tem policisti ugotavljajo, da večina prepovedanega orožja še vedno izhaja iz obdobja pred osamosvojitvijo in prihaja iz območja Balkana.

Vsake toliko Slovenke in Slovence pretrese vest o uporabi orožja, ki se bodisi konča tragično bodisi s poškodbami, za posledico pa ima tudi izgubo občutka varnosti. A kot opozarja predsednik Strelskega kluba Gaj Franci Kodrič iz Majšperka, gre v teh primerih v večini za uporabo neregistriranega oziroma nelegalnega orožja in da se športnemu streljanju oziroma orožju z negativnim poročanjem pogosto dela krivica. Pridobitev dovoljenja za posedovanje orožja v Sloveniji je namreč vse prej kot enostavna. Najprej mora posameznik ali pravna oseba pridobiti dovoljenje za nabavo orožja, po nabavi orožja pa orožje registrirati pri pristojni upravni enoti ter pridobiti orožno listino (orožni list, dovoljenje za posest orožja oziroma orožni posestni list). Izjema je zbiranje orožja, kjer posameznik najprej pridobi dovoljenje za zbiranje orožja, nato pa mora za vsako nabavo zbirateljskega orožja pridobiti dovoljenje za nabavo orožja, so pojasnili na notranjem ministrstvu.
Po številu orožja na 100 oseb nas prekašajo le še Avstrijci
Po podatkih spletne baze GunPoliciy.org, ki deluje v okviru avstralske sydneyjske univerze, se je Slovenija v letu 2007 po številu strelnega orožja na 100 prebivalcev uvrstila na 45. mesto med 178 primerjanimi državi. Sicer pa so izračunali, da naj bi bilo v Sloveniji 15,6 (leta 2007 le 13,5) kosov strelnega orožja na 100 oseb. Avstrija se je po številu orožja na 100 prebivalcev znašla na visokem 14. mestu, tako naj bi severni sosedje posedovali 30 kosov strelnega orožja na 100 oseb, Hrvati 13,7, Madžari 10,5 in Italijani 12,89 kosov orožja na 100 oseb.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se