V državi brez vsakega nadzora nad prodajo prepovedanih pasti
Pred dnevi je po spletu zaokrožila vest, da je popisovalec vodnih ptic ob potoku v bližini Ptuja našel stopalno past, zraven pa je bila priložena fotografija barbarske železne priprave, v katero je nekdo nastavil kos mesa, da bi se žrtev ujela vanjo.

»Gre za past stopalko, imenovano tudi past skobec, ki je po zakonu o divjadi in lovstvu prepovedana,« so na spletni strani zapisali pri Doppsu, Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Prav njihovi popisovalci, ki zaključujejo štiriletni projekt Proti nezakonitemu ubijanju ptic na jadranski selitveni poti, so našli omenjeno past ob ptujskem potoku.
Več babic, kilavo dete
Kakšne so sploh možnosti, da storilca izsledijo, nam na policiji niso znali povedati. »Ob zaznavi kaznivih dejanj, povezanih s prosto živečimi živalskimi vrstami, je dolžnost policije ukrepati skladno s svojimi pristojnostmi, veljavnimi pooblastili in zakonodajo ob aktivnem sodelovanju drugih strokovnih institucij, kot so Zavod za gozdove Slovenije (ZGS), Lovska zveza Slovenije (LZS), Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), Agencija za okolje (ARSO), Zavod za varstvo narave (ZRSVN) ter pristojne inšpekcijske službe, in sicer Inšpekcija za lovstvo in ribištvo ali Inšpekcija za okolje in naravo. V Zakonu o divjadi in lovstvu je v 44. členu, ki govori o prepovedi pri opravljanju lova 24. zapisano, da je 'prepovedano uporabljati pasti stopalke in pasti, ki ne omogočajo selektivnega lova'. Policija v povezavi z nezakonitim odvzemom živali iz narave, ki so bodisi odstrel oziroma usmrtitev, (u)lov žive živali bodisi poškodovanje, obravnava tri kazniva dejanja, in sicer nezakonit lov, nezakonit ribolov in nezakonito ravnanje z zaščitenimi živalmi in rastlinami,« je povedal Miran Šadl s Policijske uprave Maribor. Po odgovore na vprašanja, kako pogosto zaznavajo take primere, kako je s prodajo nezakonitih pasti pri nas, te je namreč mogoče dobiti tudi na spletu, in nadzorom take prodaje, pa nas je napotil na kmetijsko ministrstvo (MKGP).
Kdo sploh bdi nad prodajo pasti? Uradno nihče!
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se