Trikrat več prijav posnetkov domnevnih spolnih zlorab otrok
Spletno oko, ki deluje v okviru Centra za varnejši internet fakultete za družbene vede, je lani prejelo 350 prijav domnevnih spolnih zlorab otrok na spletu, kar je za 253 več kot leta 2017. Tipična žrtev v lanskem letu je bila deklica, stara med 11 in 15 let.

Izmed 350 prijav, ki jih je lani glede spornih posnetkov spolne zlorabe otrok prejela točka Spletno oko, so jih 159 posredovali policiji, saj so usposobljeni strokovni sodelavci ocenili, da gre za nezakonite posnetke. Za primerjavo, leta 2017 so policiji posredovali 24 prijav.
Ker je bila lani vsa domnevno nezakonita vsebina na tujih strežnikih, so nato tuji organi pregona in prijavne točke v drugih državah sprožili ukrepe za čim hitrejšo odstranitev vsebine pri ponudniku gostovanja. Več kot polovica spornih posnetkov je odstranjenih v manj kot treh dneh.
Po besedah direktorja Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave Boštjana Lindava so otroci med vsemi uporabniki interneta najranljivejša skupina, saj so neizkušeni in pretirano zaupljivi. »Povzročitelji pri svojem početju iščejo njihove najbolj otroške lastnosti, naivnost, radovednost in odprtost,« je pojasnil Lindav. Čeprav so fotografije in posnetki le del vseh zlorab, ki se dogajajo na svetovnem spletu, pa imajo po njegovih besedah verjetno najhujše in najbolj dolgoročne posledice. »Praktično jih je nemogoče zaustaviti in vse težje izbrisati. In kar je najhujše, žrtev kaznivega dejanja zaznamujejo za vedno,« je še poudaril direktor.
Eden izmed desetih razkrije zlorabo
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se