Prošnja bralcem za podatke o vojaku
Med slovenskimi vojaki, ki so v prvi svetovni vojni umrli na vzhodni fronti in so pokopani v ukrajinskem Užgorodu, so tamkajšnji zgodovinarji odkrili tudi ime Augustin Szfermušek. O njem je znanega le, da je bil Ptujčan, rojen leta 1896. Služil je v 2. brambovskem polku in umrl 15. julija 1915. Da bi o njem izvedeli več in dopolnili svojo bazo podatkov, raziskovalci pozivajo bralce Štajerskega tednika, da na uredništvo posredujejo kakršnekoli informacije o padlem vojaku oziroma njegovi družini.

Slovenija in Ukrajina nimata skupnih meja, pripadata pa veliki skupni družini slovanskih narodov in, česar mnogi ne vedo, druži ju tudi skupna preteklost prve svetovne vojne. Med eno največjih morij človeštva so se stkale zdaj že skoraj pozabljene zgodovinske vezi med obema narodoma: slovenski fantje so umirali na poljih Galicije in po divjini Karpatov, ukrajinski pa za slovensko zahodno mejo po alpskih vršacih, bregovih Soče in slovenskem Krasu.
V več kot dveh letih so življenje izgubili številni vojaki, pokopani so daleč od doma. Na območju soške fronte v Sloveniji je danes ohranjenih 13 vojaških pokopališč iz tistega časa. Na dveh so večinoma pokopani Ukrajinci. Velika tragedija prve svetovne vojne je v dejstvu, da so se tako Slovenci kot Ukrajinci borili na obeh straneh fronte. Vzhodni del Ukrajine se je bil prisiljen boriti na strani Rusije, zahodni pa je pod Avstro-Ogrsko. Tudi na ozemlju vzhodne fronte je nastalo veliko pokopališč, na katerih so svoje poslednje počivališče med drugimi našli tudi slovenski vojaki.
Največ Slovencev padlo v Galiciji
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se