Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Otroci kritični do staršev in učiteljev


M. Ž., Foto: DPM Mojca
10. 3. 2016, 17.30
Posodobljeno
30. 03. 2016 · 12:11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dsc_0507_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
DSC_0507
dsc_0556_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Mladi palamentarci, ki bodo zastopali našo regijo na nacionalnem otroškem parlamentu v Ljubljani 11. aprila. (Foto: DPM Mojca)
dsc_0545_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
dsc_0537_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

»Starši ne bi smeli biti prijatelji svojim otrokom, pač pa bi jim morali biti zgled in predvsem bi jim morali postavljati meje. Z njihove strani si želimo pozitivno avtoriteto,« je ena od misli, ki so jo nanizali mladi parlamentarci, ki so se danes dopoldne sestali v dvorani novomeškega rotovža na 26. regijskem otroškem parlamentu, ki ga je pripravilo društvo Mojca ob pomoči Mestne občine Novo mesto.

Zasedalo je 33 delegatov, ki so zastopali skoraj 13.800 osnovnošolcev 42 osnovnih šol 24 občin širše dolenjske regije, in prav vsi so sodelovali v razpravi ter bili zelo kritični tudi do učiteljev, med katerimi večina, kot so menili, prihaja v službo le zaradi plače in ne zaradi želje po poučevanju.

Letošnja tema parlamentov so Pasti mladostništva – mladi parlamentarci so jih našteli ogromno: alkohol, cigarete, droge, tudi steroidi, motnje hranjenja, prezgodnja spolnost, beg od doma, zloraba interneta in družabnih omrežij, premalo druženja… Kot so sporočili iz društva Mojca, so poudarili, da so največ vredne tiste izkušnje, ki jih pridobijo sami, vendar bi morali prepoznati izkušnje svojih staršev in učiteljev in se učiti tudi iz njih.

»Povedali so, da včasih starši niso dobro skrbeli za svoje otroke, strogo so jih kaznovali, kazni so bile tudi telesne; pa vseeno je bilo spoštovanje otrok do staršev in drugih odraslih večje. Več je bilo nasilja med vrstniki, šol niso končali.... Včasih je bilo pasti manj; nekatere, kot sta alkoholizem in kajenje, niti niso bile še problematizirane. Danes je pasti več, slabši pa so tudi medsebojni odnosi, saj se večina mladih ne druži več, ampak dneve preživlja v svojih stanovanjih za računalniki in pred televizorji. Otroci so zahtevni do drugih (staršev in učiteljev), ne pa do sebe, saj so hitro zadovoljni s svojimi uspehi.

Mlade moti, da jim starši pogosto ne dovolijo preizkušati novih stvari in tega ne argumentirajo. Take prepovedi navadno povzročijo ravno obratno – otroci to storijo. Učenci želijo, da bi jim odrasli s svojimi izkušnjami podkrepili svoj predlog. Določene zahteve morajo starši otrokom tudi prepovedati, tudi kaznovati, če je to nujno potrebno. Pretirano »zavijanje otrok v vato« in pretirano varovanje pred pravim obrazom sveta je nekaj najslabšega, kar lahko naredijo odrasli za mladostnike.

Mladostniki si predvsem želijo spoštljivih odnosov in pogovorov in poudarijo, da si želijo, da bi skupaj gradili odnos v družini. Pomembno je, da staršem zaupajo svoje težave in jim stvari ne prikrivajo. Učitelji in ostali delavci šole pa naj bi učencem pomagali pri učni snovi in tudi pri težavah, na katere mladostniki naletijo,« so mnenja zbranih mladostnikov povzeli pri novomeškem DPM Mojca.

Po skoraj štiriurni razpravi so izvolili sedem delegatov in poročevalca, ki jih bodo 11. aprila zastopali na nacionalnem parlamentu - to so: Iman Hussein, Pia Primc, Nina Knoll, Luka Hadl in Adna Begić iz Novega mesta, Jakob Kavšek iz Črnomlja, Tjaž Mihelič iz Ribnice in Anja Grden iz Žužemberka.

Za 27. parlamenta so predlagali teme Drugačni, a enaki, Slovenski šolski sistem, Pozitivna samopodoba.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.