Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Prenovljena podoba zadružnih trgovin


B. D. G.
5. 6. 2013, 17.00
Posodobljeno
02. 07. 2013 · 14:35
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_tiskovne_konference_kz_krka.jpg
KZ Krka 
S tiskovne konference KZ Krka: vodja enote kmetijstvo Kristjan Bukovec (levo) in direktor trženja Klemen Kirn. (Foto: KZ Krka) 

Kmetijska zadruga Krka je danes na novinarski konferenci predstavila prenovljeno podobo svoji prodajaln, ponovno razložila, kaj pomeni integrirana pridelava in kakšne so njene prednosti ter spomnila, kako pomembna je lokalna oskrba.

V zadrugi verjamejo, da je lokalna samooskrba prava zanjo in za slovenske kmete. Poudarjajo, da sta slovensko sadje in zelenjava zaradi integrirane pridelave živilo višje kakovosti, kar bodo po novem jasno in vpadljivo sporočale tudi prehrambene prodajalne KZ Krka.

kz_krka_1.jpg
KZ Krka 
Foto: KZ Krka)

V prodajalnah KZ Krka so sicer na voljo poleg integrirano pridelanega sadja in zelenjave tudi mlečne, mesne in druge dobrote s slovenskih kmetij, predvsem pa s kmetij iz Dolenjske in Bele Krajine. "Vsa zelenjava in sadje sta izpostavljena strogi kontroli kakovosti, od njive do krožnika pa porabita bistveno manj časa kot istovrstni izdelki iz uvoza," poudarjajo v zadrugi.

nova_podoba.jpg
KZ Krka 
Nova podoba prodajaln bo usmerjala in osveščala kupce. (Foto: KZ Krka)

"Pri izboru, zlasti sadja in zelenjave, ne sme biti cena edini kriterij, ampak so pomembni tudi izgled, okus, predvsem pa svežina, saj le-ta zagotavlja več vitaminov in mineralov. V Sloveniji se je integrirana pridelava pričela uvajati v letu 1991, najprej v sadjarstvu, pozneje pa se je razširila še na vinogradništvo in pridelavo zelenjave. Integrirani način pridelave je prijaznejši do ljudi in do okolja. Omejuje se uporaba fitofarmacevtskih sredstev, prednost imajo organski pripravki, vsi pridelovalci pa morajo vsako leto izpolnjevati stroge pogoje za pridobitev certifikata »integrirani«. V Sloveniji je integrirana pridelava trenutno najbolj razširjen način pridelave in prav vsi pridelovalci KZ Krka imajo pridobljen certifikat »integrirani«," sporoča zadruga, ki je v lanskem letu od pridelovalcev odkupila 3.400 ton zelenjave pridelane na integriran način, kar predstavlja tretjino vse odkupljene slovenske zelenjave.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.