Po CeRODu CeROD


V prostorih novomeškega Rotovža je bila danes novinarska konferenca, na kateri so župan Mestne občine Novo mesto Alojzij Muhič, direktor CeRODa Franc Klobučar in vodja projekta Slavko Janežič predstavili prizadevanja za drugo fazo Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske.
Župan Muhič je dejal, da je CeROD regijski projekt, hkrati pa ena ključnih razvojnih in investicijskih nalog Mestne občine, pa tudi širšega dolenjskega, belokranjskega in posavskega območja. Glede prve etape gradnje je izrazil zadovoljstvo in dodal, da naj bi to sodobno odlagališče komunalnih odpadkov zadostovalo za 25 do 30 let.
Vodja projekta CeROD II Slavko Janežič pa je povedal, da druga etapa zajema izgradnjo potrebnih objektov za mehansko - biološko obdelavo odpadkov. Prva faza gradnje Centra je bila vredna 12 milijonov evrov, druga faza pa bo še enkrat dražja. Tudi tokrat bodo kandidirali za sredstva kohezijskega sklada EU, ki naj bi zagotovil 12 milijonov evrov, 5 milijonov naj bi dobili iz državnega proračuna, preostalih dobrih 7 milijonov pa bodo prispevali občinski proračuni, vključno z dajatvijo za obremenjevanje okolja.
Vse potrebne papirje so že poslali na Ministrstvo za okolje in prostor, prek katerega bodo pridobili evropski denar. Letos bodo še pripravili dokumentacijo za izvedbo mednarodnega razpisnega postopka in izbrali izvajalca.
Prava dela se bodo začela leta 2009 in naj bi bila zaključena leta 2011. V teh dveh letih bodo pridobili obrat za dodatno zorenje komposta, opremo za ločevanje in sortiranje odpadkov, opremo za mehansko in biološko obdelavo odpadkov in še marsikaj. Zaradi zahtevnosti del bo poskusno obratovanje potekalo eno leto, uporabno dovoljenje pa pričakujejo leta 2012.
Direktor podjetja Franc Klobučar je dodal, da želijo z naložbo podaljšati življenjsko dobo odlagališča, hkrati pa s trženjem dodatnih produktov zagotoviti ugodno cenovno politiko, čeprav je realno treba pričakovati, da se bodo komunalne storitve v prihodnjih letih podražile.
V načrtu imajo tudi gradnjo male plinske elektrarne, tako, da bodo plin, ki se sprošča na odlagališču in je zdaj speljan v posebne cevi, iz katerih izhaja kot ogenj (večna bakla), koristno porabili za proizvodnjo električne energije.
Še eno posebnost ima CeROD. Podjetje dobro sodeluje z lokalnim okoljem, med drugim tudi zato, ker so sokrajanom zgradili vso potrebno cestno in kanalizacijsko infrastrukturo in ulično razsvetljavo (prav vsa dela še niso končana); pa tudi zato, ker v proračun Krajevne skupnosti vsak mesec kane od 20 do 25 tisoč evrov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Slavko Janežič
Alojzij Muhič
Franc Klobučar o novih zaposlitvah, cenah, ...