Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na ogled najpomembnejša odkritja zadnjih dveh let


I. V.
8. 3. 2015, 19.50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

20150306_24932_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

V Dolenjskem muzeju so v petek v Knezovi sobi odprli razstavo Nove najdbe s Kapiteljske njive v Novem mestu.Gre za najdbe iz zgolj štirih od množice v zadnjih dveh letih odprtih grobov iz starejše železne dobe s konca 8. in z začetka 7. stoletja pred našim štetjem.

Razstavo je pripravila in predstavila arheologinja Petra Stipančić, odprl jo je župan Novega mesta Gregor Macedoni, medtem ko je prireditev vodila nova namestnica direktorja Jasna Dokl Osolnik.

20150306_24948_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Razstavo je pripravila in predstavila arheologinja Petra Stipančić. (Foto: I. Vidmar)

Lani so se novomeški arheologi na Kapiteljski njivi lotili izkopavanj v sorazmerno ozkem pasu v dolino vse do roba gozda izven območja dosedanjih raziskovanj. Pričakovali so, da bodo naleteli na rob grobišča in tako izvedeli vsaj približno, za kako veliko območje gre, a do roba niso prišli, kar pomeni, da je zanje na tem območju verjetno dela še za nekaj desetletij, če bodo nadaljevali v takem tempu, kot potekajo raziskovanja zadnja leta, bi bilo pa dobro, če bi jih pospešili, saj najdbe, predvsem to velja za kovinske predmete, v kisli zemlji hitro propadajo.

V lani raziskanih dvajsetih grobovih, ki spadajo v bronasto in starejšo železno dobo, so naleteli na za Novo mesto povsem običajne najdbe, ki pa ne le v slovenskem, ampak tudi v evropskem merilu veljajo za bogate in izjemne. Gre za zelo stare grobove, v katerih so našli večjo količino lončevine, več bronastih predmetov, nekaj fibul, sulice, steklene ogrlice, zapestnice in železno ovratnico.

Med temi grobovi so tako taki, ki spadajo v kulturo žarnih grobišč, ki so značilni za bronasto dobo, ko so pokojnike sežigali, kot skeletni grobovi, ki so značilni za železno dobo. Zanimivo pri tem je, da so v obeh grobovih našli priložene enake predmete in celo lončeno posodje, ki ga je verjetno izdelal isti lončar, kar je še en dokaz, da je bil Marof poseljen neprekinjeno in so se verjetno v nekem vmesnem obdobju med obema dobama nekateri odločili za žarni, drugi pa za skeletni pokop.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.