Imate ideje za razvoj podeželja?

##IMAGE-2226261##
Razvojni center Novo mesto je na današnji novinarski konferenci dejal, da so avgusta od Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano prejeli odločbo o dodelitvi statusa Lokalne akcijske skupine (LAS) Dolenjska in Bela krajina. S podporo 14-tih dolenjskih in belokranjskih občin bo sedaj LAS-u, ki ga v sodelovanju z RIC Bela krajina vodi novomeški Razvojni center, omogočeno črpanje sredstev programa LEADER do leta 2013.
Kot je dejala vodja projekta Jožica Povše, gre za nadgradnjo projekta Po poteh dediščine Dolenjske in Bele krajine. Strategijo razvoja podeželja na območju regij je pripravil dr. Marko Koščak in po besedah Povšetove so glede na območje podeželskih površin in število prebivalcev prejeli skoraj maksimalni cenzus, kar kaže, da je strategija dobro pripravljena.
''To ni projekt, ampak je program, ki se bo izvajal šest let,'' je danes dejala Jožica Povše. V teh šestih letih bodo iz naslova sredstev LEADER dobili 1,68 milijona evrov evropskih sredstev za razvojne programe podeželja oziroma 280.000 evrov letno. Ta sredstva nameravajo oplemenititi s sredstvi lokalne skupnosti, iz naslova občin tako letos pričakujejo še slabih 181.000 evrov in 50.000 zasebnih sredstev. Ta denar (dobrih pol milijona evrov) je torej že letos na voljo za inovativne programe razvoja podeželja.
Razvojni center Novo mesto sedaj javno poziva vse podjetnike, posameznike in društva, ki imajo ideje za programe na podeželju, da se oglasijo pri njih in skupaj oblikujejo prijave. V letošnjem letu mora namreč LAS Dolenjske in Bele krajine do 8. oktobra ministrstvu oddati izvedbene načrte. Povšetova pravi, da je rok kratek, a jim bo uspelo, v prihodnjih letih pa bo časa za pripravo posameznih projektov več - kot rečeno, imajo zagotovljena sredstva do vključno leta 2013.
Projekti morajo ustrezati določenim kriterijem programa LEADER, kot so inovativnost, območni pristop, oblikovanje projektov od spodaj navzgor, partnerski in celostni pristop ter povezovanje v mrežo in sodelovanje med območji.
Eden od kriterijev sofinanciranih projektov je torej inovativnost. ''Gre za nove zadeve, ki jih v tem okolju ni,'' pojasnjuje Povšetova in pravi, da iščejo programe, ki jih na podeželju Dolenjske in Bele krajine še ni (mogoče pa jih že uspešno izvajajo v kakšni sosednji regiji).
Projekt mora zajeti celovito območje, primer t.i. zidaniškega turizma torej vsebuje zidanice tako Dolenjske kot Bele krajine.
Načelo 'od spodaj navzgor' pomeni, da na Razvojnem centru Novo mesto oziroma na LAS pričakujejo, da se bodo podjetniki, posamezniki in društva z lastnimi predlogi oglasili pri njih in da ne bodo ''iz pisarn sestavljali programe, saj ponudniki sami bolje vedo, kaj okolje potrebuje.'' Zato bodo priredili tudi več terenskih delavnic, da bodo javnost seznanili z možnostmi črpanja omenjenih sredstev.
Kriterij partnerskega pristopa narekuje, da se v projektih ponudniki povezujejo. ''Ne gre torej za financiranje posamičnih projektov, na primer enega podjetnika ali enega kmeta,'' je dejala Jožica Povše. Do tovrstnih sredstev bo torej npr. upravičen konzorcij ponudnikov zidaniškega turizma in ne le posamezni ponudnik.
Celostni pristop narekuje zgodbo in širšo vizijo posameznega projekta. Na primeru zidaniškega turizma to pomeni, da ne gre le za oddajanje prenočišč, temveč za širšo predstavitev lokalne kulinarike, organizacijsko kakšnih prireditev ipd.
Zadnji kriterij povezovanja pa od projektov pričakuje, da se bodo širili in povezali z ostalimi regijami ali zunaj meja. Tako bi se lahko projekt zidaniškega turizma povezal s Posavjem ali pa hrvaškimi in kakšnimi drugimi tujimi partnerji. ''Posavje še nima LAS, zato bi se npr. v projektu čebelarstva lahko povezali s kočevsko LAS, ki to izvaja.''
Projekte bodo delili v tri skupine. Profitni projekti (torej tisti, ki bodo produkte tržili naprej) bodo sofinancirani do polovice upravičenih sredstev (ob tem Povšetova dodaja, da lahko določen delež sofinancirajo še lokalne skupnosti in je ta delež še višji). Neprofitni projekti (se ne bodo tržili, a so zanimivi za razvoj podeželja; na primer terapevtske kmetije, kmetije odprtih vrat ipd.) bodo upravičeni do 100-odstotnega financiranja. Projekti, ki spodbujajo medregijsko in čezmejno sodelovanje, pa bodo lahko prejeli sredstva v višini 80 odstotkov upravičenih sredstev.
''Stvar bo rabila svoj čas, da zaživi. Naš cilj je, da se ta sredstva, ki so nam bila odobrena, počrpajo in se v okolje vnese neka dodana vrednost. Da prepričamo ljudi, da je to dobro,'' je še pojasnila vodja projekta in vnovič povabila vse, ki imajo kakšne zamisli in ideje o razvoju podeželja, o pestrejši ponudbi produktov in storitev na podeželju Dolenjske in Bele krajine, o izboljšanju zaposljivosti in na splošno širjenju inovativnosti in podjetništva v podeželju, da se oglasijo na Razvojnem centru Novo mesto. Kot pravi, mogoče ne bodo uspeli vsega pripraviti do oktobra letos, bodo pa skupaj projekt pripravili za prihodnje leto ali vsaj do 2013.
Direktorica RC Novo mesto Mojca Špec Potočar je danes povedala, da LAS Dolenjska in Bela krajina zaenkrat vključuje 22 subjektov iz javnega sektorja, sedem iz ekonomskega in 11 iz zasebnega. Ustanovna skupščina bo v ponedeljek, 8. septembra ob 16. uri na Centru biotehnike in turizma.
Članstvo za društva in neprofitni sektor je brezplačno.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Mojca Špec Potočar o LAS Dolenjska in Bela krajina
Jožica Povše o sofinanciranju projektov
Jožica Povše o kriterijih pristopa LEADER
Jožica Povše o javnem pozivu LAS