Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Hop čez ovire, da bo enkrat več domače zelenjave!


B. Dušič Gornik
30. 11. 2012, 10.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

zelenjava_01_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
zelenjava_01
zelenjava_02_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Z včerajšnjega posveta na Sevnem. (Foto: BDG)

"Če bomo v naslednjih treh letih uresničili večino zastavljenih nalog v pridelavi, lahko na našem območju povečamo pridelavo zelenjave za sto odstotkov,"  je na včerajšnjem posvetu o možnostih za razvoj zelenjadarstva v Sloveniji dejal Jure Vončina, direktor Kmetijske zadruge Krka. Ta je posvet organizirala skupaj z Ministrstvom za kmetijstvom in okolje ter v sodelovanju z nizozemsko ambasado. Ambasador Kraljevine Nizozemske Jos Douma, se je tudi udeležil posveta in nagovoril udeležence, s svojim nagovorom pa se mu je pridružila tudi direktorica Direktorata za kmetijstvo dr. Martina Bavec.

Vončina je okrog 150 udeležencem posveta predstavil, kako trži zelenjavo KZ Krka ter kakšne nujne naloge so pred njo, Kako ekološki kmetje sodelujejo v verigi za ekološke pridelke in izdelke ter kako poskušajo povečati produktivnost v ekološki pridelavi jagodičevja, pa sta udeležencem predstavila nizozemska predavatelja Marian Blom in Klaas Plas. Prva je vodja enote za znanje in inovacije pri organizaciji Bionext, nizozemskem združenju za ekološko kmetovanje in prehrano, drugi pa neodvisni svetovalec za zelenjadarstvo v Centralni Evropi.

zelenjava_07_000.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Nizozemski veleposlanik Jos Douma. (Foto: BDG)

Na posvetu je Marjeta Bizjak s kmetijsko-okoljskega ministrstva predstavila, kako bo s pridelavo zelenjave v Sloveniji po letu 2013, Mojca Jakša z istega ministrstva pa je govorila o uredbi o podpori za spodbujanje tržnega združevanja primarnih proizvajalcev kmetijskih proizvodov. Problematiko pridelave zelenjave v jugovzhodni Sloveniji je razgrnila Natalija Pelko, specialistka svetovalka iz KGZ Novo mesto, priložnosti in težave pridelave čebulnic pa njena kolegica Miša Pušenjak iz KGZ Maribor.

Kakšno je trenutno stanje v slovenski pridelavi zelenjave in v pridelavi v naši regiji ter kakšne so možnosti, da se razmere izboljšajo in samooskrba z domačo zelenjavo poveča od sedanjih komajda 35 odstotkov na načrtovanih 60 odst., bomo podrobneje pisali v temi na kmetijski strani tiskane izdaje Dolenskega lista.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.