Arheologija v Slomškovi ulici: Tod je bilo živahno že v prvem stoletju
Po zadnjih informacijah iz ptujske Mestne hiše se bo vrednost arheoloških raziskav pri projektu obnove tržnice, Slomškove in Miklošičeve ulice podvojila: za arheologijo bo treba nameniti okoli 300 tisočakov.

Arheološka izkopavanja so po besedah ptujske županje Nuške Gajšek eden izmed razlogov, da končanje projekta zamuja. V Slomškovi ulici, ki so jo razkopali kot zadnjo, so namreč našli izjemno zgodovinsko zapuščino.
„Na območju Slomškove se do danes posebni gradbeni posegi niso izvajali, zato je globoko v zemlji zakopana dediščina ostala nedotaknjena. Odkrili smo, da je Slomškova ulica bila poseljena že v rimskem času. Natančno datacijo še ugotavljamo, a trenutne raziskave kažejo na konec prvega do začetka tretjega stoletja. Proti ptujskemu gradu je potekala cesta, ob njej pa so stali objekti. Odkrili smo, da to niso bile čisto navadne, vsakdanje ali nepomembne stavbe. Ometi v objektih so zelo dodelani, našli smo freske. Iz tega izhaja, da so to bile bogate hiše.
Po rimskem obdobju sledi nekaj časa zatišja. Nov zagon se potem ponovno izkaže v srednjem veku, v 13. stoletju, ko Slomškovo ulico preuredijo. Cesto malo premaknejo, počasi pričnejo nasipavati del proti Novemu trgu. Na podlagi raziskav smo sedaj prepričani, da je bil teren na tem delu (današnja tržnica, del Miklošičeve, Novi trg) močvirnat. Miklošičeva se je iz blatnega in močvirnatega območja v tem obdobju pričela razvijati kot del mesta, začne se srednjeveška pozidava.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se