25-letnica partnerstva Novega mesta z Langenhagnom; proslava s cvičkarijo


Danes potuje delegacija Novega mesta z županom Alojzijem Muhičem v Langenhagen, kjer bo jutri svečana proslava v počastitev 25. obletnice podpisa prve partnerske pogodbe med mestoma. Proslava bo popestrena s cvičkarijo ...
28. oktobra 1988 je Novo mesto podpisalo partnersko pogodbo z nemškim mestom Langenhagen, ki ga v mestnem grbu simbolizira mogočen lev, simbol moči. Prve medmestne stike s spodnjesaškim mesto s severnega dela Hannovra sta že leta 1986 navezala Ivo Longar in Boštjan Kovačič, partnersko pogodbo pa je 28. 10. 1988 v Novem mestu podpisal takratni predsednik občine Franci Šali. Njegova sogovornika z nemške strani sta bila županja Waltraud Krückeberg in dr. Klaus Rosenzweig, mestni direktor. Pred podpisom partnerske pogodbe je spomladi leta 1987 v Novo mesto pripotovala močna delegacija nemškega mesta Langenhagen. Pogovori so pred televizijskimi kamerami RTV Slovenija potekali v prostorih sedanjega hotela Krka. V jeseni istega leta pa je predsednik Izvršnega sveta Občine Novo mesto Ivo Longar z dvonadstropnim avtobusom popeljal novomeško delegacijo v Langenhagen. Ko sta se partnerja spoznala, sta podpisal pogodbo in stekla so medmestna srečanja. Nepozabni so bili obiski glasbenikov, stekla je izmenjava športnikov. Mladi kolesarji, košarkarji, nogometaši in drugi so se srečevali na športnih poljih. Zelo so bili aktivni nogometaši, ki so se nekaj let zapored udeležili mednarodnega nogometnega turnirja v športnem centru SCL v Langenhagnu. Tudi nogometni veterani so odigrali tekmi, v Novem mestu in nato še v Langenhagnu. In leta so tekla, izmenjave so bile bolj ali manj intenzivne. Težko je našteti vse, ki so sodelovali, lahko mnogim naredimo krivico. Kljub temu pa velja izpostaviti tako posameznike kot društva in organizacije. Med posamezniki so izstopali zakonca Račečič, Marta in Albert, Lojzka Potrč, Staša Vovk, Stane Žunič, Maks Starc, Miha Ban, Jože Majes, Jože Peterlin, pater Peter Lavrih, dr. Boris Dular, Zdravko Hribar in mnogi drugi. Moč in lepoto Dolenjske in Novega mesta so v Langenhagnu, pa tudi na Hannovermesse, največjem industrijskem velesejmu na svetu, predstavili člani folklorne skupine Kres, glasbene šole Marjana Kozina, glasbene skupine Copacabana, ansambla Mladi val, Dolenjskega okteta, godbeniki, skupina Društvo mrtvih pesnikov, Matjaž Berger, nogometaši Elana, mladi člani košarkarskega kluba Krka in drugi.
Med slovensko osamosvojitveno vojno nemški partnerji niso stali križem rok. Neposredno po bombardiranju Medvedjek je Eute Lampe, nemški kolesarski šampion in motor medmestnega sodelovanja, pripeljal novinarje, ki so neposredno z bojišča poročali v nemških medijih. Nemški sodnik, nekdanji župna mesta Langenhagen Walter Bettges je na hannovrskem letališču prirejal dobrodelne koncerte za pomoč Sloveniji. Z njim je tesno sodeloval kapelnik mestne godbe Ernest Müller, ki je tudi v Novem mestu priredil nekaj koncertov in leta 1992 promenadni koncert po ulicah Novega mesta.
Langenhagen krasi veliko mednarodno letališče Flughafen Hannover, ki je trenutno tretje največje letališče v Nemčiji. Kot biser v deželi Volkswagna predstavlja tudi gospodarski izziv za Novo mesto in Slovenijo. Še zlasti s svojim celoletnim velesejmom. Ponujenih priložnosti nismo izkoristili, čeprav je župan Alojzij Muhič 14. 11. 2008 z županom partnerskega mesta Langenhagen obnovil partnersko pogodbo. Od nje je poteklo natanko pet let in upamo, da bomo v sedanji krizi sprejeli ponujeno roko nemških partnerjev, ki so že zdavnaj iz gospodarske krize in uživajo v gospodarski rasti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se