Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Sosedje že delijo »zelene bone«, slovenska vlada še razmišlja


Senka Dreu
18. 5. 2023, 21.45
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Evropska unija se verjetno med vsemi svetovnimi skupnostmi najbolj intenzivno ukvarja s podnebnimi spremembami in varovanjem okolja, zato sprejema »zelene« dogovore, strategije in razne akcijske načrte, toda birokratski postopki so zelo dolgi. Naši tradicionalno okoljsko ozaveščeni sosedje Avstrijci niso čakali, da se odvrti birokratsko kolo EU, ampak so s ciljem podaljšati življenjsko dobo svojih elektronskih in električnih naprav ter zmanjšati e-odpadke bika za roge zgrabili že lani in uvedli finančne spodbude oziroma bone za popravilo.  

1684410493_sd-bon2.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Ker gre za konkretno pomoč, kot je bila denimo pri nas tista s turističnimi boni zaradi epidemije covida-19, je bil odziv izjemen in je celo močno presegel pričakovanja avstrijskih oblasti. Vladni program potrošnikom omogoča, da okvarjene naprave odnesejo na enega od servisov, država pa jim v obliki posebnega bona krije polovico stroška za popravilo.

Država primakne polovico

In kako sistem deluje? Za popravilo vsake naprave je na voljo en bon; ko je ta unovčen, pa lahko Avstrijci uporabijo novega za popravilo druge naprave. Na servisih, ugotavljajo, so v zadnjem letu najpogosteje, več kot 225.000 kosov, popravljali pametne telefone, s skoraj 45.000 oziroma 42.000 primeri so jim sledili pomivalni in pralni stroji, serviserji pa so v popravilo med drugim sprejeli tudi 41.000 kavnih avtomatov in 23.000 prenosnih računalnikov.

Doslej se je v program vključilo 3.500 servisov po vsej Avstriji, avstrijsko ministrstvo za okolje pa ugotavlja, da so v letu dni od uvedbe unovčili že 560.000 bonov v vrednosti do 200 evrov, čeprav so pričakovali, da bo ta številka za približno 160.000 bonov nižja. Denar za bone za popravila Avstrijci črpajo iz sklada EU za okrevanje in odpornost, za kar imajo do leta 2026 na voljo približno 130 milijonov evrov. Letos program nadaljujejo, zaradi velikega povpraševanja pa bodo zagotovili dodatnih 50 milijonov evrov.

Na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE) pravijo, da so uvedbi takšne sheme tudi za Slovenijo naklonjeni, zato »kot morebitni dodatni ukrep v prihodnosti preučujejo tudi to možnost«.

Slovenija čaka na EU …

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.