Slovenija: Za javne izdatke polovico BDP ali 23 milijard evrov
Enotni plačni sistem v slovenskem javnem sektorju, ki je državo v letu 2020 stal 4,7 milijarde evrov, se sesuva kot hišica in kart. Lahko se strinjamo, da je nujno potreben reforme, predvsem pa odprave plačnih krivic. Nedvomno so v sistemu delovna mesta, na katerih so delavci podplačani, saj 27.000 javnih uslužbencev ne dosega niti zakonsko določene minimalne plače.

Po drugi strani najvišje plače, ki jih ni tako malo, segajo čez 10.000 evrov in dosežejo maksimum pri 17 tisočakih.
Ob vsakem vrenju okoli plač javnih uslužbencev se med ljudmi porajajo vprašanja o učinkovitosti in stroških javnega servisa. Dejstvo je, da se ta, namesto da bi postajal vitkejši in učinkovitejši, vsa leta debeli tako številčno kot stroškovno. V desetletju se je število javnih uslužbencev povišalo za 20.000, stroški plač so zrasli za 1,2 milijarde evrov. Mesečno je za plače 181.000 javnih uslužbencev namenjenih okoli 400 milijonov evrov.
Plače javnih uslužbencev pa še zdaleč niso edini transfer, ki fiksno bremeni javne finance. Država mora vsak mesec med drugim zagotavljati denar za pokojnine, zdravstveno in socialno varstvo ter vse dejavnosti, ki se izvajajo v njeni domeni (obramba, javna varnost, kultura, izobraževanje, uprava ...). Vse navedeno skupaj zahteva dobrih 23 milijard evrov letno, kar je polovica celotnega BDP države!
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se