Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

S sončno elektrarno do dobrih 800 evrov "pokojnine"


dolenjski-list
Besedilo in foto: A. K.
15. 9. 2011, 18.00
Posodobljeno
05. 10. 2011 · 12:06
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_3523.jpg
Anica Kolar je s končnim izkupičkom postavitve sončne elektrarne na strehi njihove kmetije več kot zadovoljna.

Danes se je na sedežu podjetja GEN-I, v novi zgradbi GEN energije v Vrbini zbralo okoli osemdeset udeležencev drugega GEN-I srečanja za proizvajalce električne energije iz obnovljivih virov energije ter iz soproizvodnje toplote in električne energije (OVE in SPTE). Med slednjimi je vsako leto tudi vedno več malih proizvajalcev z malimi hidroelektrarnami in sončnimi elektrarnami, ki poudarjajo številne prednosti tovrstnih investicij, za katere bi se verjetno odločilo še več ljudi, če bi bile države spodbude višje, birokracija pri postavljanju tovrstnih objektov pa manj  toga.

"Če želimo povečevati proizvodnjo iz obnovljivih virov in hkrati pritegniti v to dejavnost več investitorjev, moramo o tem več razpravljati, hitreje in bolj življenjsko reševati neskladja in ovire, ki se na tem področju pojavljajo, predvsem pa ponuditi dobre odkupne cene. In to GEN-I že od leta 2006 počne, vendar bo trg deloval bolj pravično, če bo cena določena dinamično," je poudaril dr. Robert Golob, predsednik uprave GEN-I.

Trenuten model namreč predvideva odkupno ceno električne energije proizvedene iz OVE in SPTE v Sloveniji v višini 10 odst. nad ceno v Nemčiji, za pravičnejše razmere na trgu pa bi po mnenju udeležencev srečanja potrebovali dinamični model. Ta naj bi namreč boljše zajel spreminjajoče se razmere na trgu, in sicer tako, da se bo kalkulativna osnova cene vsako leto usklajevala s ceno v Nemčiji, vendar povečana za dejansko ceno čezmejnih prenosnih zmogljivosti.

"Najpomembneje je zagotoviti, da spodbude za obnovljive vire energije niso v nasprotju s pravili enotnega tržišča. Trenutno države Evropske unije uporabljajo dva finančna sistema spodbujanja uporabe obnovljivih virov energije: sistem količinskih kvot za spodbujanje preskrbe z obnovljivimi viri energije in sistem fiksnih cen. Pobuda, ki so jo danes oblikovali udeleženci GEN-I srečanja z OVE in SPTE proizvajalci je zelo dobra za spodbujanje odkupa obnovljivih virov energije," je ocenil dr. Golob.

Da se postavitev manjšega energetskega objekta, kot je na primer sončna elektrarna, kljub precejšnjemu finančnemu vložku splača, pa nam je zaupala Anica Kolar iz okolice Ptuja. Slednja ima skupaj z možem na strehi kmetije 47,7 kilovatno elektrarno, ki Kolarjevima po poplačilu kreditnih obveznosti letno prinese okoli 10 tisočakov evrov oziroma lepo mesečno pokojnino, kot je v šali dejala Kolarjeva.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.