Revoz član GZDBK; danes ustanovili peto sekcijo

##IMAGE-2231139##
Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine (GZDBK) je danes ustanovila še eno, peto sekcijo. To je Sekcija za okolje in energijo, ki jo bo vodil Tomaž Kordiš iz črnomaljske družbe Danfoss Compressors. Direktor GZDBK Franci Bratkovič pa je uvodoma dejal, da se je zbornici pridružil tudi Revoz. ''Mislim, da je potrebno, da se Revoz vključuje v take strukture, kot je gospodarska zbornica, ker mislim, da tako na eni strani Revoz s svojo prakso, kompetencami, izkušnjami, ki jih ima, lahko pomaga ostalim podjetjem v regiji kot po drugi strani ostala podjetja, ki imajo ravno tako dobre rezultate, ki uvajajo dobre prakse, lahko nam podajo določene ideje, katere nam lahko pomagajo izboljšati učinkovitost podjetja,'' je o razlogih za članstvo za Lokalno.si povedal novi predsednik uprave Revoza in direktor tovarne Aleš Bratož.
Ravno v povezovanju in prenašanju znanja vidi namen ustanavljanja področnih sekcij Franci Bratkovič. ''Operativni začetki zbornice segajo v september lanskega leta,'' je danes pojasnil direktor GZDBK. Sledili so pogovori s člani o njihovih potrebah in pričakovanjih, nakar so v začetku letošnjega leta predstavili program in na področju sekcij definirali ključne dejavnike uspešnosti vsake gospodarske družbe in širše. ''To so zaposleni, kakovost, inovativnost, informatika, okolje in energija. In za te dejavnike ustanavljamo sekcije, danes smo ustanovili zadnjo iz tega sklopa. S temi sekcijami želimo, da pride do izmenjave dobrih praks, da se srečujejo strokovnjaki iz različnih okolij in da se na tak način doseže neka kritična masa znanja in volje v regiji,'' je še dodal.
Sekcija za okolje in energijo bo delovala na enem tistih področij, ki imajo že danes velik vpliv na gospodarske družbe, v bodoče pa bodo imele še večji. Vse višje cene energentov in vse strožja okoljska zakonodaja so vprašanja, na katere bodo gospodarstveniki skupaj iskali odgovore. Današnjega ustanovnega zbora se je udeležilo okoli 25 predstavnikov regijskih gospodarskih družb, ki so med drugim potrdili programska izhodišča sekcije (povezovanje gospodarstva in strokovne javnosti na področju varovanja okolja ipd.) in plan aktivnosti do konca leta (vsaj tri izobraževanja na temo energetike in okolja, organizacija in izvedba strokovnega seminarja s področja okoljske zakonodaje ipd.).
Predsednik elektrotehničnega društva Dolenjske Andrej Sever je ustanovitev sekcije sicer pohvalil, a dal vedeti, da marsikatera gospodarska družba na področju energetike ni učinkovita, saj zanemarjajo stroko. Po njegovem prepričanju, bi moralo vsako podjetje zaposliti strokovnjaka za to področje in s časom konkretno dokazati, za koliko so zmanjšali npr. porabo električne energije. ''Ključno je zaposlovanje energetikov v podjetjih, sicer gre le za filozofiranje na papirju. To imajo dobro urejeno v Krki in, kolikor vem, v Danfossu,'' je dejal Sever. Franci Koncilija je predlagal, da sekcija naredi analizo trenutnih razmer na tem področju v regiji, saj bo tako boljša pri oblikovanju ciljev, pogrešal pa je tudi predstavnike lokalne skupnosti. Dušan Jukič iz Zarje pa je opozoril, da so posamezne olajšave za projekte učinkovite raboe energije in podobno dobrodošle, a se v realnosti izkaže, da so od teh olajšav ugodnejši celo komercialni krediti. Zarja je po njegovih besedah v zadnjih desetih letih na račun lastnikov sicer zamenjala oz. obnovila vse kotlovnice v Novem mestu, zapleta pa se pri obnovi stavb, fasad ipd., saj morajo za izvedbo prepričati večje število etažnih lastnikov.
''V zadnjem času je jasno, da cene električne energije oziroma energentov rastejo, na žalost ni nobene perspektive, da bi se ta tendenca obrnila v nasprotno smer. Tako da smo podjetja prisiljena postati dejansko čim bolj energetsko učinkovita podjetja. In če to želimo postati, mislim, da vsako podjetje sámo nima dovolj sredstev in dovolj kompetentnih ljudi, in mislim, da lahko do tega pridemo le s skupnim delom,'' je o načrtih s sekcijo povedal prvi mož Revoza Bratož in dodal, da bi si lahko gospodarstveniki skupaj prizadevali za nižje cene energentov, saj je trg odprt. Franci Bratkovič se je z navedenim strinjal in pojasnil, da je ravno to namen ustanovitve sekcije- povezati različna znanja in skupaj delovati učinkoviteje in močneje.
O novem članu GZDBK Revozu pa je rekel: ''To je vsekakor za nas veliko priznanje, da smo dosedanje delo opravljali očitno dobro in tudi prepričali Revoz, ki je že od začetka načeloma podpiral, seveda pa je sama včlanitev še korak naprej in danes lahko rečemo, da so v Gospodarsko zbornico Dolenjske in Bele krajine včlanjena vsa pomembnejša podjetja iz regije, kar nam daje na nek način še dodatno reprezentativnost. Še posebej, ker je danes članstvo prostovoljno.''
Današnjega ustanovnega zbora se je udeležila tudi Janja Leban, direktorica oddelka za Varstvo okolje pri Gospodarski zbornici Slovenije. Pojasnila je, da se tudi GZS aktivno ukvarja s temi področij in sodeluje pri sprejemanju vseh zakonskih aktov , tako v Sloveniji kot v Evropski uniji. Napovedala je še vrsto sprememb zakonodaje na področju ravnanja z odpadki, kar bo vplivalo na vse gospodarske družbe. GZS si prizadeva, da bi v predlogu novega zakona o varovanju okolja prenesli vse direktive evropske zakonodaje, ne le najstrožjih, kakor predlaga vlada. Hkrati pa si želijo ob dejstvu, da bosta varovanje okolja in skrbna raba energije vplivala na delovanje gospodarskih družb, doseči davčne olajšave pri stroških dela.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Franci Bratkovič o GZDBK in sekcijah
Tomaž Kordiš, Danfoss Compressors
Franci Bratkovič o članstvu Revoza
Direktor Revoza Aleš Bratož o članstvu v GZDBK ter sekciji za okolje in enegijo