Podravje: Več sladkorja, nižja cena?
1. oktobra so bile po desetih letih na ravni Evropske unije odpravljene kvote za pridelavo sladkorja. Slovenski pridelovalci so že letos spomladi lahko na poljih ponovno posejali to poljščino, ki je nekoč na kmetijah predstavljala lep delež prihodka.

V reformi trga sladkorja v letu 2006 je v Evropi prišlo do velike prerazporeditve kvot za pridelavo sladkorne pese in proizvodnjo sladkorja. Pridelava in proizvodnja sladkorja sta se pretežno skoncentrirali v starih državah članicah, medtem ko sta bili v Sloveniji in osmih drugih državah članicah ukinjeni. V obdobju po reformi iz leta 2006 se je v EU povečal uvoz trsnega sladkorja za prečiščevanje iz tretjih držav. Trsni sladkor za prečiščevanje se uvaža iz južno- in srednjeameriških ter karibskih držav, afriških, azijskih ter pacifiških držav.
Ker se je Slovenija v zameno za finančno pomoč odpovedala pridelavi sladkorne pese in proizvodnji sladkorja, smo bili minulih deset let odvisni izključno od uvoza. Pred tem je stopnja samooskrbe znašala okrog 50 odstotkov. Najpomembnejše države trgovinske partnerice Slovenije pri uvozu belega sladkorja so bile Italija, Nemčija, Hrvaška in Madžarska, pri izvozu pa predvsem Italija in v zadnjih treh letih tudi Hrvaška.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se