Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na razpisu dobila FUDŠ


STA, M. M.
7. 6. 2012, 13.10
Posodobljeno
14:20
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

urs_povhroncevic.jpg
M. M., arhiv Lokalno.si
Janez Povh in Borut Rončević (Foto: M. M., arhiv Lokalno.si)

##IMAGE-3413845##

Fakulteta za uporabne družbene študije (FUDŠ) je dobila tretjino vseh sredstev na javnem razpisu, eden od njenih ustanoviteljev Borut Rončević, pa na ministrstvu za izobraževanje vodi direktorat za visoko šolstvo, poroča današnji Žurnal24. Ministrstvo naj bi zaradi morebitnih očitkov še pred objavo rezultatov naročilo revizijo. Rončević je nekdanji direktor novomeškega Univerzitetnega in raziskovalnega središča.

Dekan novogoriške FUDŠ Matej Makarovič je za Žurnal24 dejal, da mu je bilo zagotovljeno, da se je Rončević, ki na ministrstvu za izobraževanje vodi direktorat za visoko šolstvo, na lastno zahtevo v celoti izločil iz vseh postopkov, ki zadevajo FUDŠ. Dodaja, da "trenutno poteka postopek njegovega izstopa iz ustanoviteljstva, da teh dilem ne bi bilo več". Makarovič opozarja tudi, da je bil razpis objavljen v času prejšnje vlade.

Rončević je dejal, da naj bi zaradi možnega navzkrižja interesov postopek izločitve izpeljali do konca naslednjega tedna. "Če to zaradi službenih poti ne bo možno, pa teden pozneje," besede Rončevića navaja Žurnal24. Rončević zagotavlja, da je do izstopa izločen iz vseh postopkov, v katerih sodeluje FUDŠ.

Rončević je med ustanovitelji Inštituta za interdisciplinarna in aplikativna raziskovanja, ki je bil leta 2006 edini ustanovitelj FUDŠ. Preostali trije so Makarovič, Matevž Tomšič in Janez Povh, sicer dekan Fakultete za informacijske študije iz Novega mesta. Rončević je na FUDŠ kljub funkciji na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) še vedno petinsko zaposlen.

Razmerje med na razpisu izbranimi javnimi in zasebnimi visokimi šolami je sicer 13 proti 21 v korist zasebnih. Za vključevanje zunanjih strokovnjakov bodo javne visokošolske institucije dobile okoli 521.000 evrov, pet zasebnih brez koncesije 205.000, 16 zasebnih šol, ki za svoj program dobivajo tudi denar države, pa 711.000 evrov.

Zasebniki so dobili največ denarja, a so prijavili tudi več projektov kot javne šole. FUDŠ je tako prijavila 17 projektov in dobila odobrenih osem v skupnem znesku okoli 400.000 evrov. Fakulteto sicer na vseh stopnjah obiskuje 369 študentov.

Univerza v Ljubljani, ki jo obiskuje okoli 51.000 študentov, bo dobila štiri projekte oziroma približno 90.000 evrov. Prijavila je sicer sedem projektov. Večino, 85 odstotkov sredstev prispeva Evropska unija, 15 odstotkov pa država. Več o razpisu naj bi na ministrstvu povedali danes, še piše Žurnal24.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.