Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Letni davčni obračuni: Za samostojne podjetnike čedalje bolj zapleteno


Eva Milošič
13. 2. 2017, 22.55
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Samostojni podjetniki posamezniki (torej velika večina za delo sposobnih prebivalcev Slovenije, ki se jim ni uspelo zaposliti v javni upravi ali se jim sploh ni uspelo zaposliti) morajo do 31. marca oddati letni davčni obračun. Letos se bo pri nekaterih malo zapletlo …

1487013147_cg_davcni_obracun.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Novembra 2015 so objavili Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o davčnem postopku, ki je med drugim uvedel tudi spremembe glede transakcijskih računov samostojnih podjetnikov. Na Finančni upravi RS (FURS) so pojasnili: »Od 15. decembra 2015 dalje fizične osebe, ki opravljajo dejavnost (tj. samostojni podjetniki posamezniki in posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost), za namene dejavnosti ne potrebujejo več ločenega transakcijskega računa. Zadostuje torej en sam transakcijski račun za namene dejavnosti (tj. za poslovno rabo) in za osebno rabo oz. gospodinjstvo.«

Davčni zavezanci se sicer lahko še vedno odločijo za ločene transakcijske račune. Kljub temu je veliko podjetnikov raje izbralo enotne račune, da bi se izognili stroškom vodenja poslovnih računov, ki znašajo nekaj evrov mesečno. Teh istih nekaj evrov utegnejo sedaj izgubiti, čeprav po drugi poti. Med prihodke, ki jih je treba vpisati v davčni obračun, z nekaj izjemami sodijo tudi obresti. »Obresti se obravnavajo kot prihodki iz dejavnosti, če fizična oseba v poslu, na podlagi katerega se izplačujejo obresti, nastopa kot fizična oseba, ki opravlja dejavnost,« so povedali na FURS.

Pri obrestih iz naslova vezanih vlog posebnih težav ne bo. »V primerih vezanih vlog predstavljajo obresti prihodke iz dejavnosti, če je pogodbo o vezavi sklenila fizična oseba, ki opravlja dejavnost. Če je takšno pogodbo sklenila navadna fizična oseba, gre pri obrestih za dohodek iz kapitala,« so pojasnili na FURS. Pri pozitivnih obrestih sredstev na transakcijskih računih, ki so trenutno sicer zanemarljive, pa se lahko zaplete.

Od kod je denar?

Zakaj ne seštevajo na finančni upravi?

Preberite več v Štajerskem Tedniku

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.