Krka zdrsnila iz dvestoterice

##IMAGE-3445939##
Podjetja v EU so lani naložbe v raziskave in razvoj povečala za 6,1 odstotka, a še vedno zaostajajo za svetovnimi tekmeci, kaže poročilo Evropske komisije. Naložbe je povečala tudi Krka, najbolje uvrščeno slovensko podjetje na lestvici 1000 največjih vlagateljev med podjetji v uniji, in sicer z 88,28 na 90,92 milijona evrov.
Krka je v primerjavi z letom 2009 lani po vlaganju v raziskave in razvoj padla z 192. na 207. mesto, čeprav je naložbe po navedbah komisije povečala za tri odstotke.
Na lestvici 1000 podjetij v EU, ki največ vlagajo v raziskave in razvoj, je še eno slovensko podjetje - Helios, ki si deli 786. mesto. Helios je lani v raziskave in razvoj vložil 8,29 milijona evrov, kar je 13,4 odstotka več kot leto prej.
Tokrat na lestvici ni Save, ki je bila v lanskem poročilu uvrščena na 936. mesto, niti podjetja ACH, dejavnega na področju avtomobilske industrije, ki je bilo v letu 2008 na 972. mestu.
Poročilo Evropske komisije o pregledu stanja na področju naložb v industrijske raziskave in razvoj v EU sicer kaže, da so največja podjetja v uniji lani v raziskave in razvoj skupno vložila 132 milijard evrov.
To v primerjavi z letom 2009 pomeni povečanje teh naložb za 6,1 odstotka, potem ko so leta 2009 v primerjavi z letom prej padle za 2,6 odstotka.
Med podjetji iz EU je lani v raziskave in razvoj največ vlagal nemški Volkswagen, in sicer 6,3 milijarde evrov, sledijo finska Nokia s 4,9 milijarde evrov, nemški Daimler s 4,8 milijarde evrov ter francoski Sanofi-Aventis in britanski GlaxoSmithKline z okoli 4,4 milijarde evrov.
Po drugi strani pa podatki za 1400 največjih svetovnih podjetij kažejo, da podjetja iz EU kot celota pri rasti vlaganj v raziskave in razvoj zaostajajo za glavnimi tekmeci iz ZDA in nekaterih azijskih držav.
Med 50 svetovnimi podjetji, ki največ vlagajo v raziskave in razvoj, je 15 podjetij iz EU, 18 iz ZDA in 13 iz Japonske.
Prvi dve mesti na svetovni lestvici sta zasedli farmacevtski podjetji: švicarski Roche s 7,2 milijarde evrov naložb v raziskave in razvoj ter ameriški Pfizer s sedmimi milijardami evrov naložb.
Nemški Volkswagen, ki je med podjetji v EU na prvem mestu, je na svetovni lestvici na šestem, Nokia na enajstem, Daimler na trinajstem mestu, Sanofi-Aventis pa na štirinajstem mestu.
V letu 2010 je bil sicer trend na splošno zelo pozitiven, saj so se naložbe v raziskave in razvoj povečale za štiri odstotke, potem ko so v letu 2009 padle za 1,9 odstotka.
1400 podjetij, vključenih v poročilo, je leta 2010 zaposlovalo več kot 40 milijonov ljudi, kar pomeni povečanje za tri odstotke v primerjavi z letom 2009.
Komisija ob tem poudarja, da analiza trendov za zadnjih osem let kaže, da je rast zaposlovanja v sektorjih z veliko intenzivnostjo raziskav in razvoja večja kot v preostalih sektorjih ter da so ti sektorji manj prizadeti zaradi recesije.
Trije sektorji, ki na svetovni ravni največ vlagajo v raziskave in razvoj, saj prispevajo več kot polovico vseh naložb, so farmacija in biotehnologija, tehnologija za strojno in programsko opremo ter industrija avtomobilov in avtomobilskih delov.
Komisarka za raziskave, inovacije in znanost Maire Geoghegan-Quinn je zadovoljna s povečanjem naložb, a opozarja, da zaostajanje za svetovnimi tekmeci pomeni, da je treba pogoje za podjetja še izboljšati.
Ob tem je pozvala k čimprejšnjemu sprejetju in izvedbi nedavnih in prihajajočih predlogov komisije o enotnem patentu, o standardih, javnih naročilih in tveganem kapitalu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se