»Kdo se boji finančnih trgov?«

##IMAGE-3374797##
V novomeški galeriji Simulaker bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo Arjana Pregla »Kdo se boji finančnih trgov?«
Prostorski slikarski ambient Arjana Pregla z zelo aktualnim, a vendarle tudi nekoliko dvoumnim naslovom je zasnovan na osnovi dveh novejših ciklov abstraktnih slik. Avtor je pri njuni zasnovi uporabil znakovne elemente, ki poosebljajo dve prevladujoči in marsikdaj tudi močno prepleteni ideologiji sodobnosti: ideologijo kapitalizma in sreče oziroma pozitivnega mišljenja. Prvi cikel je zasnovan s pomočjo grafov, ki ponazarjajo trenutno ekonomsko situacijo v svetu, medtem ko je za osnovo drugega Pregl uporabil značilni emotikon za smeh, t.i. smajli :)
"Tako grafe kot smajlije lahko same na sebi razumemo kot pomenljive indikatorje dveh prevladujočih in marsikdaj tudi močno prepletenih ideologij sodobnosti: ideologije kapitalizma in sreče oziroma pozitivnega mišljenja. Oba simbola implicirata močan emocionalni naboj in nastopata kot svojevrstna dialektična dvojica, ki v dejanskih okoliščinah medijskega komuniciranja in medčloveškega občevanja povzroča oziroma sugerira določen način obnašanja. Kot pravi avtor, oba cikla nakazujeta moment čustvenosti oziroma ekonomske in s tem posledično tudi psihične stabilnosti: če se v podobi znaka za smeh skriva zapoved (neulovljive) sreče, pa lahko v grafih odmeva tudi skrb pred nezadovoljstvom finančnih trgov oziroma njihova moč nad usodo posameznikov in celih narodov, kar ima zelo oprijemljive stvarne posledice. Oba znakovna sistema avtor s pomočjo likovnih sredstev igrivo zabriše, ju zakamuflira v avtonomno modernistično umetnino - na ta način lahko odtujena od svoje primarne sporočilnosti razgaljata le še arbitrarno in absurdno simptomatičnost časa, ki ga zapolnjujeta," je ob razstavi zapisal Matjaž Brulc.
Arjan Pregl (1973, Ljubljana) je leta 1998 diplomiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 2001 še magistrski študij slikarstva. Zadnji semester magistrskega študija slikarstva je obiskoval na IUP Indiana University of Pennsylvania (ZDA). Nato je vpisal magistrski študij grafike in ga končal leta 2004. Ukvarja se s slikarstvom, grafiko, ilustracijo in oblikovanjem. Trenutno živi in dela v Bruslju.
Imel je 28 samostojnih razstav v različnih slovenskih in tujih galerijah, za svoje delo pa je prejel več nagrad, med njimi nagrado Dobro delo (2003) na Sakaide Art Grand Prix na Japonskem, leta 2009 je bil tudi v slovenskem izboru za nagrado Henkel Art Award.
Razstava bo v galeriji Simulaker na ogled do 25. maja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se