Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Durs poziva k poravnavi dolgov še pred izvršbo


B. D. G.
13. 11. 2013, 18.30
Posodobljeno
04. 12. 2013 · 08:24
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

ste_davcni_dolznik.jpg
BDG
Ste davčni dolžnik? (Foto: BDG)

##IMAGE-2285509##

Davčna uprava RS sporoča, da je ta trenutek v postopku izvršbe kar 23.500 dolžnikov z dolgom od 10 do 100 evrov oz. okoli 8.300 dolžnikov z dolgom dobrih 20 evrov. Davčna izvršba prinaša neprijetnosti in precej dodatnih stroškov, zato dacarji pozivajo vse davčne dolžnike, naj čim hitreje poravnajo svoje obveznosti. Poudarjajo, da bodo v nasprotnem primeru vsi, tudi vsi manjši davčni dolžniki, prejeli sklepe o davčni izvršbi.

Kot še sporoča Stojan Glavač iz službe za stike z javnostmi pri Davčni upravi, stroški davčne izvršbe mnogokrat presegajo davčni dolg. "Povedano drugače: zavezanec z dolgom 20 evrov plača tudi stroške izvršbe, ki lahko znašajo 50 evrov ali več (odvisno od števila TRR zavezanca in načina davčne izvršbe)," pojasnjuje.

Davčna uprava opozarja dolžnike, naj dolg prostovoljno poravnajo nemudoma, zavezance, ki so prejeli opomin, pa, da je obveznosti potrebno poravnati takoj in v celoti, saj je rok za njihovo plačilo že potekel. To pomeni, da je potrebno, poleg obveznosti, navedenih na opominu, obračunati in poravnati še dodatne zamudne obresti, ki so nastale od dneva izdaje opomina do dneva plačila. "Če zavezanec po izdanem opominu ne poravna vseh obveznosti in pripadajočih zamudnih obresti do dneva plačila, se za neporavnane obveznosti opomin ponovno ne izda, temveč se takoj začne postopek davčne izvršbe," žugajo iz davčne uprave.

Prepričljivo zveni navedba o stroških izvršbe: "Stroški davčne izvršbe, ki jih je dolžan plačati davčni zavezanec, ko prejme sklep o davčni izvršbi, znašajo 25 evrov za administrativne sklepe oziroma 75 evrov za sklep o davčni izvršbi na premičnine. K temu je potrebno prišteti še stroške, ki jih zaračuna banka in lahko znašajo 20 evrov in več. Navedeno pomeni, da davčni zavezanec, ki ni prostovoljno izpolnil svoje davčne obveznosti, poleg dolga plača še vse stroške, kar je posebno v primerih, ko gre za nizke zneske dolga, nesorazmerno in zelo drago."

In kako lahko zavezanci izveste za natančno višino dolga?

Pokličete lahko na telefonsko številko 08 209 00 00, od ponedeljka do petka v času uradnih ur, lahko pa vprašanja tudi posredujete na enega od elektronskih naslovov: gp.durs-kp-urf@gov.si, gp.durs-mb-urf@gov.si, gp.durs-br-urf@gov.si, in gp.durs-ms-urf@gov.si. Uporabniki eDavkov lahko preverite stanje dolga z vpogledom v eKartic


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.