Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Drugi primer zapečatene pekarne: dolg poravnali v 24 urah


M. M.
23. 9. 2015, 14.00
Posodobljeno
03. 10. 2015 · 10:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pekarna54.jpg
arhiv DL
lustrativna slika (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3637758##

Inšpektorji so konec julija letos na območju novomeškega Finančnega urada prepovedali dejavnost peku in mu hkrati zapečatili poslovne prostore, zasegli opremo in bazo podatkov iz računalniško vodene blagajne. Gre za skrajni ukrep, ki pa ga inšpektorji vse pogosteje uporabijo, ta mesec je sledil že drugi takšen primer.

»Pri zavezancu, ki opravlja dejavnost proizvodnje kruha, svežega peciva in slaščic, se izvaja davčni inšpekcijski nadzor, v katerem so bile ugotovljene številne kršitve zakonodaje, in sicer: zavezanec za davek ni oddajal davčnih obračunov in ni plačeval davčnih obveznosti, štirje delavci so bili zaposleni brez ustreznih pogodb in brez ustrezne prijave v socialno zavarovanje, dejavnost je opravljal brez transakcijskega računa in brez priglašene poslovne enote, na izdanih računih ni izkazoval predpisanih podatkov,« so o novomeškem primeru zapisali na Finančni upravi Republike Slovenije (Furs). Zaradi varovanja davčne tajnosti naziva pekarne na naše poizvedovanje niso razkrili, so pa napovedali, da bo tovrstnih, skrajnih ukrepov vse več, o čemer smo podrobneje poročali v tiskani izdaji Dolenjskega lista konec avgusta.

Prvi primer julija, drugi septembra

Nedavno so na Fursovih spletnih straneh objavili, da so njihovi inšpektorji 16. septembra letos prepovedali opravljanje dejavnosti peku in hkrati zapečatili poslovne prostore na vseh štirih lokacijah, na katerih opravlja dejavnost, ter zasegli gotovino in baze podatkov iz računalniško vodenih blagajn.

»Davčni zavezanec je potreboval manj kot 24 ur, da je odpravil vse nepravilnosti in poravnal celoten davčni dolg,« so navedli v Furs in dodali, da so v tem drugem primeru pekarne ugotovili številne kršitve zakonodaje, »in sicer zavezanec za davek ni plačeval davčnih obveznosti, večkratno so bile ugotovljene kršitve delovno-pravne zakonodaje, dejavnost je opravljal brez transakcijskega računa in brez priglašenih poslovnih enot. Vse navedeno je narekovalo uporabo ukrepa prepovedi opravljanja dejavnosti ter zapečatenja poslovnih prostorov in zaseg gotovine ter baz podatkov iz računalniško vodenih blagajn.«

Furs je letos izvedel že 15 prepovedi opravljanja dejavnosti in zapečatenja. »V navedenem primeru se je izkazalo, da je bil prisilni ukrep učinkovit, saj je vplival na odločitev zavezanca, da nemudoma odpravi vse nepravilnosti in poplača celoten davčni dolg. Analiza računalniških baz podatkov bo v nadaljevanju pokazala, če je zavezanec v obračune dajatev zajel ves svoj promet.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.