Čebelarstvo: Slovenski med bo dobil novo oznako
Slovenski čebelarji si prizadevajo za vključitev v nacionalno shemo Izbrana kakovost Slovenije. Za zdaj slovenski med te oznake še nima, vendar pa je specifikacija trenutno v pripravi in usklajevanju. Takoj ko bo usklajena, jo bodo v potrditev posredovali ministrstvu za kmetijstvo.

Označba »izbrana kakovost, država pridelave in predelave Slovenija« se trenutno uporablja za proizvode iz sektorja mesa, mleka in sadja, druge skupine izdelkov za zdaj še niso zajete, razlagajo na ministrstvu za kmetijstvo. To pomeni, da se trenutno lahko označujejo samo proizvodi iz teh treh sektorjev. Na podlagi potrjenih specifikacij se lahko proizvajalci, ki izpolnjujejo zahteve iz specifikacije, tudi certificirajo in temu primerno uporabljajo zaščitni znak »izbrana kakovost – Slovenija« na svojih izdelkih. Drugi sektorji za zdaj certifikata še nimajo, ko pa bodo vložili in potrdili svoje specifikacije za shemo, se bodo lahko začeli proizvodi iz teh sektorjev označevati s tem znakom. »Cilj je, da se v shemo vključi tudi vse druge sektorje, zato pozdravljamo vključevanje Čebelarske zveze. Kot nam je znano, se že pripravlja in izpolnjuje prijavo, vendar pa uradne vloge še nismo prejeli,« pojasnjujejo na ministrstvu. Na Čebelarski zvezi imajo na nivoju Evropske unije zaščiten Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo ter Kočevski gozdni med in Kraški med, ki nosita zaščiteno geografsko označbo. Gre za med, ki ima strožje kriterije kakovosti, kakor so navedeni v državnem pravilniku o medu, zagotovljeno pa je tudi določeno območje pridelave, ki je v teh primerih območje znotraj Republike Slovenije. Takšen med je izpostavljen dodatnemu nadzoru kakovosti. Čebelarji v Sloveniji bodo letos pridelali približno 1750 ton medu. Čebelarska zveza Slovenije zato letošnje leto ocenjujejo kot povprečno, vendar boljše od lanskega in predlanskega leta.
Za vsemi oznakami »domače« in »slovensko« niso nujno lokalni produkti
Trgovci se na trend kupovanja lokalne hrane odzivajo po svoje, saj nimajo vsi izdelki certifikata, ki bi dokazoval, da je izdelek proizveden v Sloveniji. Na Zvezi potrošnikov tako opozarjajo, da vsak izdelek z oznako »slovensko« ali »domače« ni nujno proizvod, ki je nastal v Sloveniji. Pogosto se namreč te oznake izrabijo za marketinške namene in v resnici le pomenijo to, da je bil izdelek v Sloveniji pakiran.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se