Begrad: Za stečaj krivo prejšnje vodstvo, ki je prikrivalo podatke

##IMAGE-3332703##
Kot smo poročali, je okrožno sodišče v Novem mestu včeraj izdalo sklep o začetku stečajnega postopka v družbi Begrad d.d.. Za stečajnega upravitelja je bil imenovan Štefan Veren. S stečajem Begrada so se strinjali vsi deležniki, med drugim tudi 26 zaposlenih, lastniki in nadzorni svet, ki je sprejel predlog uprave za stečaj, so danes sporočili iz novomeške gradbene družbe.
Z novo imenovano upravo in nadzornim svetom je bil pretekli mesec lastnikom končno omogočen jasen vpogled v poslovno in finančno stanje družbe. Na podlagi tega pregleda, je uprava ugotovila, da družbe ni mogoče finančno prestrukturirati do te mere, da bi znova postala plačilno sposobna, sporočajo iz Begrada.
»Po pregledu stanja družbe smo ugotovili, da ne obstaja najmanj 50-odst. verjetnost, da bo finančno prestrukturirati družbo uspešno do te mere, da bi znova postala kratkoročno in dolgoročno plačilno sposobna. Na podlagi ugotovljenega sem podal tudi predlog za začetek stečajnega postopka, s katerim so se strinjali delavci, lastniki in nadzorni svet«, je povedal član Begradove uprave Igor Vesel.
»Razlogi, ki so družbo pripeljali v takšno stanje, so pretekle neučinkovite vodstvene strukture, ki lastnikom in upnikom niso omogočale jasnega vpogleda v podjetje, s katerim bi lahko pravočasno pričeli s sanacijo. Ključne težave družbe so bili tudi likvidnostni izpadi na nekaterih projektih zaradi neplačil investitorjev, izgube na nekaterih projektih kot posledica hudega konkurenčnega boja za pridobitev poslov, splošna recesija na področju gradbeništva ter sprememba pogojev na področju pridobivanja garancij, kar je povzročilo še dodatne likvidnostne odlive iz družbe,« pravi tiskovni predstavnik Begrada Hugo Bosio ml.
»Dejstvo, da je stečaj pričet, nakazuje, da je bil lastniški strukturi le omogočen jasen vpogled v poslovanje, hkrati pa želimo skozi stečajni postopek ohraniti zdrava jedra poslovne skupine do največje možne mere in za njih zagotoviti zdrave pogoje za poslovanje. Tovrstni ukrepi so potrebni ob zavedanju, da je za uspešno poslovanje potrebno optimizirati tudi korporativno strukturo«, je povedal večinski lastnik Igor Lempl.
Delavci družbe, ki so bili v pričetek stečajnega procesa vključeni, so preko Elvisa Kocjana, predstavnika delavcev in podpredsednika nadzornega sveta, sporočili, da se s tečajem sicer strinjajo, a so ob tem tudi zelo razočarani.
»Delavci stečaja nismo sprejeli zlahka in smo zelo razočarani, saj smo upali, da bo družbo lastnikom in upravi uspelo sanirati. Na koncu je bilo žal ugotovljeno, da je stečaj najbolj učinkovita rešitev za poplačilo dolgov, s katero smo se tudi strinjali, med drugim zato, da čim prej uredimo še izplačilo zapadlih plač za mesec avgust in september«, je še dodal Elvis Kocjan.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se