Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Poziv ministru: Držite besedo
Čas branja 1 min.

Brežiški župan Molan: Panelna ograja na meji s Hrvaško mora ostati


DL
7. 5. 2025, 17.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Brežiški župan Ivan Molan ob novici, da je obrambno ministrstvo objavilo javno naročilo za odstranitev rezilne žice na meji s Hrvaško, opozarja na nujnost, da panelna ograja na meji v njihovi občini ostane. Da bo ostala, jim je ob obisku Rigonc v občini Brežice septembra 2023 zagotovil tudi notranji minister Boštjan Poklukar, pravi.

poklukar-molan september23.jpg
Arhiv DL
Obisk ministra Boštjana Poklukara (za nijim župan Ivan Molan) v Rigoncah septembra 2023

Ministrstvo za obrambo je namreč konec aprila objavilo javno naročilo za odstranitev rezilne žice na meji s Hrvaško v okvirni skupni dolžini do 50 kilometrov. V prvi fazi je načrtovana odstranitev 15 kilometrov. Rok za oddajo ponudb je 2. junij.

Ob tej novici Molan v javnem odzivu ministra Poklukarja poziva k izpolnitvi dane besede, ki jo je dal v Rigoncah (o obisku in takratni krizi z migranti smo obširno poročali tudi v Dolenjskem listu) da bo panelna ograja v občini na meji s Hrvaško zaradi občutka varnosti prebivalcev ostala. "Ker so nezakoniti prehodi schengenske meje s strani migrantov še vedno številčni in dnevni, dogajanje v svetu pa nakazuje, da je v prihodnje pričakovati povečane migracije zaradi novih nemirov in spopadov, je edino odgovorno od vlade, da prebivalcem ob schengenski meji zagotovi vsaj občutek varnosti," je zapisal.

Kot navaja, se občani, ki živijo v obmejnem pasu, počutijo ogrožene in potrebujejo zagotovilo, da bodo izvedeni dodatni ukrepi za njihovo varnost. Zato Občina Brežice in prebivalci ob meji ostro nasprotujejo morebitnemu odstranjevanju varovalne panelne ograje na območju naselij, je zapisal. Ne nasprotujejo pa odstranitvi rezilne žice na kmetijskih zemljiščih, je navedel Molan.

Ograja namreč po oceni župana predstavlja edino oviro migrantom in zaščito zasebnih zemljišč s stanovanjskimi objekti, saj varuje posameznike in lastnino ter prispeva k usmerjanju migrantov na uradne poti in ceste. Ima velik pomen tudi pri tem, da daje prebivalcem vsaj delen občutek varnosti, je prepričan.

Slovenija je na takratni zunanji meji s Hrvaško v preteklih letih postavila nekaj več kot 144,8 kilometra panelne ograje in nekaj več kot 51,1 kilometra rezilne žice. Iz razpisa, ki ga je objavilo obrambno ministrstvo, sicer ni razvidno, da bi ta predvideval odstranjevanje panelne ograje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.