Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Mladi vse bolj ranljivi zaradi pomanjkljivih temeljnih zmožnosti


RIC Novo mesto
9. 5. 2015, 11.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

martina.jpg
Arhiv Lokalno.si
Martina
zupan_mo_nm.jpg
socialne_ve____ine.jpg
Arhiv Lokalno.si
podjetni__tvo.jpg
Arhiv Lokalno.si

V okviru 4. regijskega festivala zaTE in v sodelovanju z Andragoškim centrom Slovenije smo v RIC-u Novo mesto izpeljali strokovni dogodek Evropskega programa za učenje odraslih, ki smo ga naslovili Mladi med šolo in zaposlitvijo. V četrtek, 7. 5. 2015, smo gostili različne strokovnjake, predstavnike Zavoda RS za zaposlovanje, Območne službe Novo mesto, udeležence in mentorje programa PUM ter partnerje in predstavnike lokalnega okolja. Dogodku se je s pozdravnim nagovorom pridružil tudi župan MO Novo mesto Gregor Macedoni, ki je sodelujočim zaželel uspešno izvedbo.

Strokovni dogodek EPUO smo namenili aktualni problematiki, povezani s programom PUM (Projektno učenje za mlajše odrasle). V uvodu je Zvonka Potočar, mentorica programa PUM v RIC Novo mesto, predstavila program PUM in njegovo vpetost v lokalni prostor.

Natalija Žalec z Andragoškega centra Slovenije je govorila o pomenu programa PUM za razvoj temeljnih zmožnosti mladih.

Prispevek na temo Mladi kot ranljiva skupina na trgu je predstavila dr. Petra Javrh, vodja projekta PIAAC, raziskovalka na Andragoškem centru Slovenije. Izpostavila je nekatere ključne ugotovitve raziskave o pismenosti odraslih, s poudarkom na značilnostih ranljivih skupin, kamor sodijo prav mladi v programu PUM, in njihovih zmožnostih za vključevanje v družbo, delo in vsakdanje življenje.

Zelo konkretni in nazorni so bili primeri dobrih praks, in sicer je Martina Guzelj iz PUM Škofja Loka, Familija - Izobraževalni in terapevtski center, predstavila Avtobiografsko pisanje kot metodo dela z mladimi in Jasmina Šubic iz PUM Ljudske univerze Radovljica Ozadje nastajanja filma Hočem živeti, ki predstavlja resnično zgodbo udeleženke programa PUM.

K uspešnim zgodbam mladih pumovcev, o katerih je govorila Zvonka Potočar, je svoj prispevek na temo Socialna ranljivost mladih, vključenih v program PUM, dodala mentorica Maja Regina iz RIC-a Novo mesto. Na dobro obiskanem srečanju, je med prispevki tekla razprava o razvoju temeljnih zmožnosti pri mladih kot izhodišče za opredelitev priložnosti in izzivov v prihodnje.

Ugotovitve in zaključki strokovnega dogodka so bili, da so mladi zelo občutljiva, neenotna ciljna skupina, ki ji je potrebno nameniti posebno skrb v izobraževanju ter jo z različnimi formalnimi in neformalni oblikami učenja, svetovanja in podpore pomagati pri osvajanju ključnih spretnosti, ki mladim pomagajo, da se bolje znajdejo v življenju, so uspešni pri iskanju zaposlitve, prevzemanju odgovornosti in razvijanju samostojnosti.

K temu sta prispevali tudi vzporedni aktivnosti, ki sta bili namenjeni prav tem mladim, udeležencem programa PUM, in sicer so sodelovali mladi iz domačega PUM-a, pridružili pa so se jim udeleženci PUM-ov iz Celja, Zagorja, Ljubljane in Radovljice. To sta bili delavnici na temo Kje so možnosti za našo podjetniško pot? in razvijanja socialnih veščin z naslovom Spoznaj samega sebe in obvladuj svoje besede.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.