© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Ste že bili v Vilinski dolini?


novi-tednik
Barbara Furman
27. 7. 2025, 05.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Šentjurčan Bogdan Rahten vabi na prav posebna doživetja v naravi.

vilinska dolina 1.jpg
Metka Napotnik
Skupina zadovoljnih obiskovalcev Vilinske doline.

V gozdnatem svetu med Resevno, Šentrupertom in Svetino je na stičišču občin Šentjur, Laško in Štore kanjon rečice Kozarice. Do nedavnega so ga poznali le prebivalci soseščine. V tamkajšnjem vintgarju, ki spada v območje zaščite Natura 2000, je Bogdan Rahten zaznal lepoto, ki jo na poseben način predstavlja obiskovalcem. Poimenoval jo je Vilinska dolina. Daleč stran od vsakodnevnega vrveža in hrupa izvaja doživljajska vodenja za manjše skupine. Vas mika?

Kot pravi Bogdan Rahten, se je pred približno desetletjem v tamkajšnjih tolmunih prvič okopal in od takrat se vsako poletje vrača na prijetno osvežitev. »Čutil sem, da območje potrebuje poimenovanje. Med premišljevanjem so k meni prileteli kačji pastirji. Skozi drevje je nanje posijalo sonce in tisti čarobno lep modrikasti odsev me je osupnil. Takrat me je prešinila misel – poimenoval jo bom Vilinska dolina,« se spominja sogovornik.

vilinska dolina 2.jpg
Marjetka Mihelčič
Naravna kopalna kad s prho čiste vode.

Ženski in moški princip

Kmalu zatem je v pisnih virih prebral, da je svetovno priznani umetnik Marko Pogačnik vzpetino Rifnik v bližini rečice Kozarice označil kot vilinsko goro. Ta podatek je Bogdana navdušil k nadaljnjemu raziskovanju in razvijanju zamisli o vodenih doživetjih v tem prostoru.

»Spodnji del kanjona z nežnimi krivinami in kamni z rdečimi pikami me spominja na žensko, zgornji del na moško moč. Pogačnik piše o Resevni kot o ženskem počelu in o tem, da je povezana s skrivnostjo menstruacije ter sposobnostjo obnavljanja kreativne moči življenja. Pot skozi Vilinsko dolino vidim kot simbolično potovanje med moškim in ženskim principom, ki ju nosimo v sebi in ju je vredno uravnovesiti. Tu se nahaja tudi preslikava enega od ozvezdij (Kefej, op.), ki jih je na širšem Kozjanskem osmislil dr. Karl Gržan in celo tu obstaja vsebinska povezava,« pojasni Rahten.

bogdan rahten.jpg
Marjetka Mihelčič
Bogdan Rahten vidi priložnost v poglobljenem zelenem turizmu.

Poglobljeni zeleni turizem

Prepričan je, da Slovenija lahko ponudi edinstvena zelena doživetja. To mu je na izobraževanju za turističnega vodnika potrdila tudi mentorica Ilona Stermecki, nekdanja direktorica Slovenske turistične organizacije. »Skoval sem pojem poglobljeni zeleni turizem, kar pomeni, da gre za doživetje, kjer se povsem umirimo, da lahko začutimo sebe in okolico. Priporočam bosonogo hojo v čisti vodi, kar ima številne blagodejne učinke na naše zdravje in dobro počutje. Takrat se odpirajo energetski centri v našem telesu, poveča se naša senzorična zaznava.«

Bogdan ob tem doda, da gre za izkušnjo, v kateri udeleženci obudijo notranjega otroka, ob čeme spoznavajo devske oziroma vilinske razsežnostmi prostora.

»Na koncu poti je naravni oltar, ob katerem opravimo darovanje bitjem prostora oziroma sebi. Na ta način obujamo starodavno romanje. Iz vsega naštetega lahko rečem, da gre za poglobljeno celostno doživetje.«

Škrat Vilko in vila Mila

Vodeni sprehodi po Vilinski dolini bodo mogoči do konca poletja, torej tudi še v septembru, če bo vreme dopuščalo. »Prijave sprejemam na spletne strani. Število udeležencev je omejeno, saj so za tovrstna doživetja primerne za manj številčne skupine. Opažam, da se udeleženci navežejo lepe stike. To me veseli. Tako odrasle kot otroke med sprehodom po Vilinski dolini nagovorita škrat Vilko in vila Mila.«

Kot še pravi Bogdan, sledi načelom trajnosti, saj obiskovalci prejmejo lahek obrok, ki ga pripravi Romanca Rečnik, v embalaži za večkratno uporabo. »Z Romanco sodelujem pri vsebinski in organizacijski pripravi celodnevnega doživetja na njenem ekološkem rodovnem posestvu.«


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.