Novi tednik
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Halo bralka
Čas branja 2 min.

Zaradi pomanjkanja babic zadrževali porod? Porodnišnica Celje: »To ni mogoče.«


Andraž Zupančič
2. 4. 2025, 05.56
Posodobljeno
11:58
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Bralka je sporočila, da je v bolnišnici hkrati rojevalo šest nosečnic, medtem ko so bile na voljo le tri babice, zato so porodnicam umetno zadrževali porod. »Namesto da bi ženske hitro rodile, so jih tako dobesedno mučili,« je potožila bralka. Vendar kot pravi stroka, niti ne morejo niti ne znajo zaustaviti aktivnega poroda, popadki pa še niso porod.

porodna_postelja_ginekolosko_porodni_oddelek_sb_brezice.jpg
Arhiv DL
Za poklic babice je veliko zanimanja, a je razpisanih premalo študijskih mest.

Na NIJZ so pojasnili, da se v Sloveniji v povprečju zgodi 45 porodov na dan, pri čemer prihaja do dnevnih odklonov zaradi različnih dejavnikov. V vseh slovenskih porodnišnicah je bilo lani zaposlenih 306 babic, februarja letos pa že 404, kar pomeni, da se je na tem področju stanje nekoliko popravilo. Največ jih je v Ljubljani (136), najmanj pa v območni enoti ZZZS Krško, 12 babic. V Celju je zaposlenih 18 babic.

Zanimanja je veliko, a je premalo razpisanih mest

Kot poudarjajo na ministrstvu za zdravje, so za dobro zdravstveno varstvo »ključni usposobljeni, razpoložljivi in primerno razporejeni kadri«. Vendar pri vpisu na študij babištva obstajajo določene omejitve, saj ta študij trenutno izvaja le Zdravstvena fakulteta v Ljubljani, kjer je letno razpisanih le 30 prostih mest.

»Zanimanje za ta poklic je sicer precejšnje, saj so razpisana mesta vedno v celoti zasedena. V prihodnje pa naj bi visokošolski strokovni program Babištvo izvajala tudi Fakulteta za zdravstvene vede Univerze v Mariboru, kar bo zagotovo pomembno vplivalo na povečanje števila babic,« so povedali.

Porodnicam je v Sloveniji na voljo 14 ginekološko-porodniških oddelkov; 10 oddelkov deluje v okviru splošnih bolnišnic, dva oddelka delujeta kot samostojni bolnišnici (Kranj in Postojna), dva oddelka pa v okviru UKC Ljubljana in Maribor. »V Sloveniji je torej porodnicam in njihovim novorojencem zagotovljen varen porod v kontroliranem bolnišničnem okolju,« še pravijo.

porodnišnica, Celje
Gordana Possnig
V porodnišnici Celje zanikajo trditve naše bralke o zadržanem porodu. Aktivnega poroda namreč ni mogoče ustavljati.

Na pripombe bralke v porodnišnici Celje sicer odgovarjajo, da se to, o čemer je govorila, pri njih ne dogaja. »Prav tako nismo seznanjeni, da bi se kaj podobnega dogajalo drugod. Aktivni porod je namreč nemogoče 'zavlačevati'. Aktivnega poroda ne moremo niti ga ne znamo zaustavljati. Popadki pa niso porod, kot oblaki na nebu še niso nevihta, pojavijo se lahko že dan ali dva pred aktivnim porodom. Z določenimi zdravili sicer poskušamo zamakniti porod, a le pri zelo prezgodnjih porodih, ker s tem želimo otroku kupiti kakšen dan časa za razvoj. A to ni ustavljanje, ampak zdravljenje,« je povedal Jakob Koren iz porodnišnice Celje.    

Babice so v pripravljenosti

V Celju dodajajo, da za vsako mamo poskrbijo z vsem znanjem in sredstvi, ki so jim na voljo. In v primeru, da je v porodni sobi potrebnih več babic, imajo organizirano pripravljenost na domu ter babico na delovno mesto pokličejo od doma.
Sicer odgovornost za potek poroda nosita zdravnik in zdravstveno osebje, ki je prisotno pri porodu. Po zakonu o zdravstveni dejavnosti je opredeljeno, da zdravstveni delavec za svoje delo prevzema »etično, strokovno, kazensko in materialno odgovornost. Zdravstveni delavec lahko samostojno opravlja vsako delo, za katero ima ustrezno izobrazbo in je zanj usposobljen ter ima na razpolago ustrezno opremo.«

_porodnisnica.jpg
arhiv DL
Večje poškodbe pri mamah in dojenčkih med porodom v nadzorovanih pogojih so le redke.

V Celju porodov s poškodbami otrok in mam nimajo. Pri porodih sicer občasno prihaja do manjših poškodb, na primer raztrganin mehke porodne poti, ki jih potem kirurško oskrbijo. »Poškodbe otrok pri porodu so izjemno redke, najpogostejša je zlom ključnice, ki se zgodi enkrat ali dvakrat letno,« dodajajo.

Še več, pravijo, da pritožb mladih staršev ne prejemajo, le enkrat ali dvakrat na leto se pritoži porodnica, a še to v povezavi z opremo, hrano ali komunikacijskimi nesporazumi. »Pritožb glede medicinske in zdravstvene oskrbe pa nimamo,« še zagotavljajo v Celju.

cloud

Trenutno

6 °C

Oblačno

petek, 4. 4

Delno oblačno

5 / 17 °C cloud-sun

sobota, 5. 4

Delno oblačno

5 / 21 °C cloud-sun

nedelja, 6. 4

Deževno

2 / 10 °C cloud-rain

7-dnevni obeti


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.