Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

»NMP Trebnje ne damo!«


J. S.
10. 6. 2015, 14.30
Posodobljeno
11. 06. 2015 · 10:33
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

javna_razprava_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
V Trebnjem so včeraj pripravili javno razpravo o reorganizaciji nujne medicinske pomoči na območju delovanja tukajšnjega zdravstvenega doma. (Foto: J. S.)
javna_razprava_006.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Elizabeta Žlajpah, strokovna direktorica ZD Trebnje
javna_razprava_005.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Vera Rozman, direktorica ZD Trebnje

Nujne medicinske pomoči v trebanjskem zdravstvenem domu ne damo, je bil zaključek javne razprave, ki so jo včeraj pripravili v Trebnjem. Tukajšnji prebivalci bi namreč tako lahko ostali brez pravice do 24-urne zdravstvene oskrbe, sta si enotni tako strokovna kot tudi laična javnost.

Soustanoviteljice zdravstvenega doma Trebnje so štiri občine Mirnske in Temeniške doline – Trebnje, Mirna, Šentrupert in Mokronog-Trebelno, v njem tako zagotavljajo zdravstveno oskrbo za 23.000 prebivalcev. Že februarja se je ob napovedanih spremembah oblikovala civilna iniciativa, v kateri so zbrali 6.700 podpisov, ki so jih konec maja tudi predali ministrici za zdravje Milojki Kolar Celarc.

Če bo ministrstvo uresničilo napovedi, bi v Trebnjem ostala le 8-urna dežurna služba ob sobotah, nedeljah in praznikih, nočno dežurstvo bi ukinili, ostalo pa bi urgentno reševalno vozilo z reševalcem in diplomiranim zdravnikom, pojasnjuje strokovna direktorica zdravstvenega doma Trebnje Elizabeta Žlajpah. »Vemo, da se zdravstveno stanje nekomu ne poslabša v soboto do 15. ure popoldne, ampak je lahko tudi zvečer. Morda takšno poslabšanje ne zahteva, da se odzove urgentna ekipa, ne zahteva hospitalizacije, zahteva pa pregled pri zdravniku,« pripoveduje in dodaja, da bi po novem izgubili tudi možnost opravljanja nujnih hišnih obiskov 24 ur na dan, ukinila bi se paliativna oskrba bolnikov, ki se jim življenje izteka, izgubili bi otroško varstvo, ne nazadnje tudi mrliško službo, ki jo prav tako opravljajo tukajšnji zdravniki. »Oskrba naših občanov bo s to reorganizacijo bistveno slabša,« še pravi.

»Zdravstveni dom Trebnje je trenutno odprt 24 ur na dan, 365 dni v letu, bolniki imajo vedno dostop do vsaj enega medicinskega osebja, običajno je to tudi zdravnik. Tako da trenutno vsak, ki pride, nikoli ne naleti na zaprta vrata,« pa pojasnjuje direktorica Vera Rozman.

A to bi se lahko spremenilo, če bo ministrstvo vztrajalo na napovedanih spremembah. Še več, satelitski urgentni center pravilnik ministrstva predvideva v sosednji Ivančni Gorici, čeprav tamkajšnji zdravstveni dom nima ne ustreznih prostorov ne ustrezne opreme. Na drugi strani pa so v Trebnjem pred šestimi leti odprli prenovljene in razširjene prostore, z obnovo pa so leta 2007 začeli prav na zahtevo zdravstvenega ministra, ki jih ob rednem pregledu delovanja ekip nujne medicinske pomoči ugotovilo, da imajo premalo prostora. »Vsa ta leta, tudi ko smo delali v slabih pogojih, smo veliko namenili za opremo, ki smo jo redno menjali, dopolnjevali in posodabljali, tako da imamo trenutno dobro opremljeno ambulanto nujne medicinske pomoči,« razlaga Žlajpahova.

Vodstvo trebanjskega zavoda je sicer med drugim podalo tudi individualno pripombo na pravilnik, naj se satelitski urgentni center namesto v Ivančni Gorici vzpostavi v Trebnjem in Grosuplju, pojasnjuje Rozmanova in dodaja, da bi bila tudi v tem primeru zagotavljanje zdravstvene oskrbe slabše od trenutne ureditve.

Tako je bilo med pozivi trebanjske javne razprave – organizirala jo je tukajšnja SD – slišati, naj se ne ruši trenutne ureditve zagotavljanja zdravstvene oskrbe na primarni ravni, ker ta dobro funkcionira. Če že, bi jo veljalo nadgraditi.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.