Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Nagradi tudi bistriški šoli in prof. Pečjakovi


B. B.
5. 10. 2016, 20.30
Posodobljeno
26. 10. 2016 · 11:15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

solske_nagrade_2016_1.jpg
Prejemniki nagrad Republike Slovenije na področju šolstva z ministrico za izobraževanje, znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič ter predsednikom republike Borutom Pahorjem. (Vir fotografije: MIZŠ)

##IMAGE-3594245##

Ob današnjem svetovnem dnevu so sinoči v Grand Hotelu v Ljubljani podelili jubilejne 50. nagrade Republike Slovenije na področju šolstva. Med nagrajenci, ki jih je izbral devetčlanski odbor pod vodstvom prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek sta tudi Osnovna šola Bistrica ob Sotli in dr. Sonja Pečjak.

OŠ Bistrica ob Sotli, ki jo vodi Bogomir Marčinkovič, je nagrada dobila nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. V obrazložitvi so zapisali:

"Osnovna šola Bistrica ob Sotli je majhna podeželska šola z vrtcem in je sestavni del kraja. Je kakovostna, učeča se šola, ki se spreminja in nenehno razvija. Vedno utirala pot in bila pionir na področju vzgoje in izobraževanja, saj je bila vedno izbrana v prvem krogu pomembnih slovenskih šolskih projektov. V program 9-letne šole so se vključili v prvem krogu. Začeli so z uvajanjem drugega tujega jezika v OŠ in prvega tujega jezika v 1. triletju. Od leta 1995 je šola osrednja šola za računalniško opismenjevanje. Vključeni so v vrsto projektov, kot so Comenius, Evropska mreža zdravih šol, Evropska vas, Pasavček, Zlati sonček itd. Šola je vključena v različne konzorcije iz evropskih strukturnih skladov, kot so: Individualizacija in personalizacija s pomočjo IKT, Berem in ustvarjam – se učim, Inovativna pedagogika. V šoli posvečajo posebno pozornost odnosu otrok do zdravega načina življenja in medsebojnim odnosom, v ta namen izvajajo medvrstniško mediacijo, prostovoljstvo in lasten projekt Skrinjica zaupanja. Učenci dosegajo dobre učne rezultate in dobre rezultate na tekmovanjih iz znanja. Strokovni delavci šole imajo dovolj znanja, da svoje učence pridobijo za sodelovanje ter jim pri odkrivanju novega znanja nudijo pomoč in podporo. Vsem delavcem šole je pomembno, da sleherni učenec napreduje po svojih zmožnostih, spremlja svoj napredek in sprejema odgovornost zanj."

Dr. Sonja Pečjak je dobila nagrado za življenjsko delo na področju visokega šolstva. V obrazložitvi nagrade so zapisali:

"Dr. Sonja Pečjak je redna profesorica s področja pedagoške psihologije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Svojo strokovno in raziskovalno pot je začela v Vzgojni posvetovalnici Novo mesto, nato je bila kratek čas svetovalna delavka na OŠ Bršljin, od leta 1986 pa je zaposlena na Oddelku za psihologijo, kjer je nosilka in izvajalka več predmetov s področja pedagoške psihologije na dodiplomski ter podiplomski ravni. Vodilno raziskovalno področje dr. Sonje Pečjak je psihologija branja, ki je bila v devetdesetih letih prejšnjega stoletja tudi tema njene doktorske disertacije. Raziskovalne izsledke s področja bralne pismenosti je objavila v domačem in tujem znanstvenem tisku, hkrati pa je z izvedbo številnih delavnic in predavanj za različne ciljne skupine stalno skrbela za prenos znanja v strokovno prakso. K razvoju pedagoške prakse je veliko prispevala tudi z razvojem bralnih testov, pripravo strokovnih knjig in priročnikov s področja branja ter tudi s sodelovanjem pri mednarodnih primerjalnih raziskavah znanja PIRLS in PISA. Prepoznana je tudi njena širša strokovna in družbena angažiranost pri nekaterih sistemskih in konceptualnih problemih šolskega prostora. Bila je predsednica Komisije za pripravo smernic za razvoj pismenosti, zdaj je vodja Delovne skupine za pregled in dopolnitev Nacionalne strategije za razvoj bralne pismenosti. V času kurikularne prenove je sodelovala v več strokovnih komisijah, npr. v komisijah za slovenščino, za razvoj konceptov svetovalnega dela, dela za učence z učnimi težavami, dela za učence s primanjkljajem na posameznih področjih učenja."

Nagrade Republike Slovenije 2016 na področju šolstva so dobili:

Helena FOJKAR ZUPANČIČ, nagrada za izjemne dosežke na področju glasbenega šolstva;

mag. Breda FORJANIČ, nagrada za življenjsko delo na področju vrtcev;

OŠ Bistrica ob Sotli, nagrada za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva;

Javni zavod Park Škocjanske jame, nagrada za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva;

dr. Slavko Gaber, nagrada za življenjsko delo na področju visokega šolstva;

dr. Rajko Šugman, nagrada za življenjsko delo na področju visokega šolstva;

dr. Sonja Pečjak, nagrada za življenjsko delo na področju visokega šolstva;

mag. Črtomir Frelih, nagrada za izjemne dosežke na področju visokega šolstva;

dr. Darjo Felda, nagrada za izjemne dosežke na področju visokega šolstva;

Olga Rupnik Krže, nagrada za življenjsko delo na področju izobraževanja otrok s posebnimi potrebami;

Marko Strle, nagrada za izjemne dosežke na področju izobraževanja otrok s posebnimi potrebami.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.