Veterani za mir: ''Moramo se strezniti in se naraščajoči histeriji odločno zoperstaviti''


Leta 1981 je generalna skupščina Združenih narodov razglasila 21. september za mednarodni dan miru. S tem je skupščina OZN povabila narode in ljudi, naj na ta dan spoštujejo vsaj 24-urno prekinitev sovražnosti ter sodelujejo z Združenimi narodi pri vzpostavljanju svetovnega premirja. Cilj mednarodnega dneva miru je, da se med ljudmi razširi vest o tem, da obstaja alternativa vojnemu stanju in da je možen tudi svet, v katerem vlada mir.
V Sloveniji pohod za mir organizirajo veteranske in domoljubne organizacije: Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, Zveza društev vojnih invalidov Slovenije, Zveza veteranov vojne za Slovenijo, Zveza policijskih veteranskih društev Sever in Zveza društev in klubov MORiS. Navedene organizacije so članice Svetovne federacije veteranov, v kateri usklajeno zastopajo interese slovenskih vojnih veteranov in usklajeno izvajajo skupne aktivnosti federacije. Če kdo, se veterani zavedamo pomena miru in posledic, ki jih prinesejo vojni spopadi. Zato je potrebno poglabljati sodelovanja in razumevanja ter iskati skupne točke, ki bodo gonilo za naprej. Pri tem pa ne smemo pozabiti zgodovinskih lekcij, ki jih je zgodovina polna. To še posebej velja za obdobje 20. stoletja in seveda novih spopadov, ki zaznamujejo 21. stoletje.

Simbolični pohod je v Ljubljani potekal od Moderne galerije po Cankarjevi in Čopovi ulici preko Prešernovega trga do Mestnega trga. Scenarij dogodka je enak za vse podobne pohode. Tema dneva miru 2021 je "Okrevanje za pravičen in trajnosten svet". Ključni del scenarija je branje poslanice generalnega sekretarja OZN, minuta tišine za padle bojevnike v vseh vojnah ob 12. uri, nacionalno mirovno sporočilo. Letos ga je udeležencem predstavil dr. Tonček Kregar, direktor Muzeja novejše zgodovine Celje. Svoj nagovor je zaključil z naslednjimi besedami: »Spoštovane in spoštovani. Na današnji dan in ob pričujoči slovesnosti pohoda za mir najbrž ni primerno biti preveč pesimističen in črnogled. A v kolikor ne želimo tudi v prihodnje obžalovati svoje preteklosti ter jo razlagati in zamejevati predvsem z nasilnimi dogodki in obdobji, se moramo vsi skupaj, kot posamezniki in skupnost, strezniti, spametovati in pomiriti, in se naraščajoči histeriji, agresiji in sovraštvu v družbi odločno zoperstaviti. Ter ne glede na vse siceršnje barve, razlike in poglede storiti vse, kar je v naši moči, da za nas in naše zanamce ohranimo in še naprej gradimo demokratičen, miren, pravičen in trajnosten svet. Ali z drugimi besedami - svet, v katerem človek človeku morda res nikoli ne bo zmogel biti brat, a tudi človek človeku volk ne sme postati. Nikoli več.«
Vseh pet slovenskih organizacij vojnih veteranov ter Zveza slovenskih častnikov deli enake vrednote in se zavzema za mir, za vzgajanje patriotizma, za demokratično družbo, socialno državo, za ohranjanje tradicij boja za nacionalno suverenost, za solidarnost in zato tudi s takšnimi manifestacijami, kot je pohod za mir, poskušajo opozoriti na aktualne probleme sodobnega sveta in naše domovine.
Letošnji pohod je bil prilagojen trenutnem razmeram. Zato se ga je udeležilo le manjše število veteranov in častnikov iz Dolenjske in Bele krajine.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se