Proračun sprejet, Šrot odstopil
Celjski mestni svetniki so na svoji zadnji letošnji redni seji potrdili proračun za leto 2024. Ta bo zelo razvojno naravnan in za približno deset odstotkov višji od letošnjega, so napovedali v vodstvu občine. Odmeva pa odstopna izjava nekdanjega župana in zadnje leto občinskega svetnika Bojana Šrota (CŽL), ki je brez podrobnejše obrazložitve odstopil s tega mesta.

Županu in svetnikom ter zaposlenim v občinski upravi se je Šrot zahvalil za korektno sodelovanje ter napovedal, da naj bi ga v mestnem svetu nasledila mag. Hana Fideršek in prinesla novo kakovost v delu mestnega sveta, če bo sprejela mandat. S tem je nekdanji župan uresničil svojo napoved ob lanskem volilnem porazu proti Matiji Kovaču, da se bo umaknil iz lokalne politike.
Za naložbe 32 milijonov
Svetniki so kar nekaj časa tudi tokrat namenili razpravi o proračunu. Skupni predvideni prihodki bodo v primerjavi s prvim branjem višji za 3,3 milijona evrov in bodo znašali 80,8 milijona evrov. Skupni odhodki bodo znašali 84 milijonov evrov in bodo višji za 2,5 milijona evrov oziroma za 3 odstotke v primerjavi s prvim branjem proračuna ter za približno 10 odstotkov v primerjavi z letošnjim proračunom.
K povišanju predvidenih prihodkov so prispevali višji davčni prihodki, ki vključujejo tudi z vlado dogovorjeno novo vrednost povprečnine, kar v prvem branju še ni bilo zajeto, višja nadomestila za uporabo stavnega zemljišča ter višji transferni prihodki iz naslova uravnoteženosti občin.
Sicer pa naj bi bil proračun zelo razvojno naravnan. Za naložbe in naložbene transferje bo namenjenih 32 milijonov evrov, proračunski delež zanje bo najvišji v zadnjih letih, to je 38 odstotkov.
V primerjavi s prvim branjem je predvideno za pol milijona evrov nižje zadolževanje Mestne občine Celje, v prihodnjem letu pa bo odplačala še dolg v višini 3,8 milijona evrov.
Med zanimivejšimi sklepi, sprejetimi na zadnji seji, je tudi tisti, ki ceno enkratne vozovnice za Celebus, kupljene na avtobusu, vrača z dveh evrov spet nazaj na evro. Na pobudo Turističnega in kulturnega društva Celje, Zgodovinskega društva Celje in Pokrajinskega muzeja Celje pa so svetniki potrdili sklep o imenovanju Parka svetega Maksimilijana Celjskega. Ta se nahaja na območju med Mariborsko cesto in Levstikovo ulico, gre pa za območje, kjer naj bi bil leta 284 usmrčen sv. Maksimiljan Celjski, škof in mučenec, zavetnik mesta in sozavetnik Škofije Celje.
Foto: arhiv MOC
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se